Matka i syn odchodzą – Różewiczowie z Ireną Jun i Danielem Olbrychskim

Matka i syn odchodzą – to tytuł koncertu dedykowanego pamięci Tadeusza Różewicza i jego Matki. Odbędzie się on 27 września o godz. 18.00 w gliwickim Kinie Amok. Na Scenie Bajka wystąpią m.in.: Irena Jun i Daniel Olbrychski.

Tadeusz Różewicz z matką (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Różewicz z matką (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów i dramaturgów Tadeusz Różewicz przez niemal dwadzieścia lat – od 1949 do 1968 r. – mieszkał z rodziną w kamienicy przy ul. Zygmunta Starego 28 w Gliwicach. Tu urodzili się jego obaj synowie: Jan i Kamil, tutaj też zmarła jego matka, Stefania, pochowana na cmentarzu w Wójtowej Wsi.

Matka i syn odchodzą – to tytuł koncertu dedykowanego pamięci Poety i jego Matki, który przygotował Gliwicki Teatr Muzyczny, by zaprezentować go w ramach 5. Metropolitalnej Nocy Teatrów. 27 września w Kinie Amok – Scenie Bajka wystąpią znakomici aktorzy: Irena Jun i Daniel Olbrychski z fragmentami tomu poetyckiego Tadeusza Różewicza Matka odchodzi. Towarzyszyć im będą solistki Małgorzata Długosz i Anita Maszczyk oraz chór, kwartet smyczkowy Gliwickiego Teatru Muzycznego, pianista Paweł Staszczyszyn i saksofonista Sergiusz Marczuk pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody. Będzie można usłyszeć w ich wykonaniu utwory Chopina, Gershwina, Mozarta, Pergolesiego i Vivaldiego.

Koncert reżyseruje Krzysztof Korwin-Piotrowski, autor filmu dokumentalnego Gliwickie lata Tadeusza Różewicza.

Zaproszenie do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu przyjęła wdowa Wiesława Różewicz oraz syn poety Kamil. W dniu koncertu w hallu Kina Amok – Sceny Bajka będzie wystawiona tablica upamiętniająca pobyt Tadeusza Różewicza w Gliwicach. Powstała ona dzięki determinacji i kilkuletnim staraniom pedagogów z ZSO nr 11 w Gliwicach według projektu prof. Krzysztofa Nitscha. Docelowo znajdzie swoje miejsce na elewacji domu, w którym mieszkali Różewiczowie.

Matka i syn odchodzą – koncert dedykowany pamięci Tadeusza Różewicza i jego Matki
27 września 2014 roku, godz. 18.00
Kino Amok – Scena Bajka
Gliwice

Dodaj komentarz