Jaśmina Wójcik – Jaka praca dziś?

Galeria Arsenał w Białymstoku oraz Fundacja Słowa i Rzeczy zaprasza na happening Jaśminy Wójcik pt. Jaka praca dziś?, czyli spacer akustyczny oraz odtworzenie hasła z Białostockich Zakładów Przemysłu Bawełnianego Fasty. Działanie odbędzie się 27 września.

Jaśmina Wójcik, warsztaty w ramach projektu. Fot. Jakub Wróblewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jaśmina Wójcik, warsztaty w ramach projektu. Fot. Jakub Wróblewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt artystyczny Jaśminy Wójcik Jaka praca dziś? nawiązuje do historii białostockich Fast. Artystka pracując nad nim, współdziałała z byłymi pracownikami zakładów. To ich indywidulane historie i wspomnienia nadały ostateczny kształt projektowi. Artystka w swym koncepcie nawiązuje do obecnie okaleczonego napisu, witającego niegdyś w formie ideologicznego hasła Jaka praca dziś – taka Polska jutro, ówczesnych pracowników Zakładów. Dzięki symbolicznemu odwołaniu do propagandowego hasła, próbuje zdiagnozować zmiany zachodzące w lokalnej społeczności w perspektywie globalizacji, a także zadaje pytanie o zasadność i istotę współczesnych haseł bądź komunikatów z przekazem ideologicznym. Kontekst lokalność versus globalność oraz okres przemian ustrojowych z perspektywy miasta i mieszkających w nim ludzi stanowią tło działań́ artystycznych angażujących byłych pracowników Zakładów Fasty. To oni, wraz z artystką odtworzą napis z Fast, umiejscawiając go przy ul. Kalinowskiego w Białymstoku.

Działanie rozpocznie się o godzinie 11.00, 27 września spacerem akustycznym, podczas którego odtworzone zostaną wspomnienia byłych pracowników Fast. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu, organizatorzy zapraszają pod Galerię Arsenał. Stamtąd ruszy korowodem z literami by umieścić je przy ul. Kalinowskiego.

Jaśmina Wójcik, ur. 1983, mieszka i pracuje w Warszawie. Od 2008 roku jest asystentką w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Wiktora Jędrzejca na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2008 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Stanisława Wieczorka i aneks w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2007/2008. Laureatka I nagrody w Konkursie Samsung Art Master w 2007 roku.

Prace w zbiorach: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, kolekcje prywatne. Wystawy (wybór): 2014 – Zakłady Ursus 2014, 2013 – Posag Siedmiu Panien, 2012 – Chowanie człowieka między ludźmi bez kontaktu z naturą doprowadza go do wynaturzeń, wystawa w Miejscu Projektów Zachęty, Warszawa, 2011 – Projekt w przestrzeni miejskiej Kazimierza Dolnego, Akustycznyc spacer po miasteczku, którego już nie ma pt.: To mogło wydarzyć się także I teraz, 2010 – Hommage a Henryk Stażewski wystawa w Galerii 2.0, 2008 – MOBILITY Trienalle of Contemporary Art, Praga, Czechy (videoinstalacje) 2009 – SIEGesIKONen, Humboldt Berlin, Niemcy (video) 2009 – lokal_30 w Royal Scotish Academy of Art and Architecture, Edynburg (video).

Jaśmina Wójcik, Jaka praca dziś?
Działanie artystyczne jest częścią projektu sztuka/globalizacja.
Happening odbędzie się 27 września 2014 roku o godzinie 11.00
Galeria Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz