Salon Akademii w graficznym duchu

Od 20 października w warszawskiej Galerii Salon Akademii będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Grafika gra sztuki.

Pracownia Litografii, fot. Maciej Januszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pracownia Litografii, fot. Maciej Januszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

(…) Obecna wystawa, prezentująca Styl Myślenia co najmniej trzech pokoleń artystów współpracujących ze sobą na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, ma za zadanie pokazać matrycę i proces graficzny jako najważniejsze intelektualne i warsztatowe wyzwania, a zarazem etapy kształtowania się tej dziedziny artystycznej.

Same odbitki nie będą przedmiotem wystawy, zostają programowo wyłączone, aby nie zasłaniać niezwykłości graficznego myślenia. Szkoła Sztuk Pięknych, a od 1932 roku Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie była i jest miejscem, gdzie refleksja nad grafiką przybierała postać artystycznego eksperymentu cenionego na świecie. Tak jest też współcześnie, proces artystyczny i dydaktyczny jest tu w zintegrowany sposób oparty na nauce myślenia i konceptualizacji grafiki artystycznej, czego wynikiem jest świadomy, twórczy i otwarty wybór warsztatu.

(Dorota Folga-Januszewska)

Pierwszą część wystawy stanowi zatem prezentacja matryc graficznych jako obiektów potencjalnych. Matryce udostępnione przez artystów uzupełniają obiekty historyczne, znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (jest to największa kolekcja współczesnej grafiki artystycznej w Polsce), w tym na przykład piękne klocki Tadeusza Makowskiego, a także liczne płyty i klocki ze zbiorów Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. (…)

Proces graficzny pokazany będzie na wystawie dzięki filmom nakręconym przez Jakuba Wróblewskiego. Poszczególne fragmenty filmów są ilustracją procesu technicznego, ale także procesu myślenia graficznego. Wystawie towarzyszy katalog z rejestracją wypowiedzi artystów, profesorów, asystentów, studentów warszawskiej ASP, projekt katalogu i zawarte tam zdjęcia (Maciej Januszewski, Mateusz Machalski) jest także grą sztuki. Wystawa pokazywana będzie następnie w Muzeum Narodowym w Szczecinie i Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem.

W trakcie wystawy odbywać się będą cyklicznie pokazy technik graficznych w wykonaniu Mistrzów i ich asystentów, odbitki mogą być przekazywane w ręce najbardziej zainteresowanych, jak liście spadające z drzew wiedzy.

Dorota Folga-Januszewska

Grafika Gra Sztuki
Wernisaż: 20 października 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 21 listopada 2014 roku
Galeria Salon Akademii w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5 (ul. Traugutta)
Warszawa

Dodaj komentarz