• 2014-09-24

Przygoda z tradycją śladami Oskara Kolberga w Warsztatach Kultury

27 września w lubelskich Warsztatach Kultury rozpoczną się warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku od 7 do 9 lat zatytułowane Elementarz tradycji. Będą one poświęcone kulturze tradycyjnej Lubelszczyzny.

Warsztaty „Elementarz tradycji”, fot. Marcin Butryn (źródło: materiały prasowe ogranizatora)

Warsztaty „Elementarz tradycji”, fot. Marcin Butryn (źródło: materiały prasowe ogranizatora)

Jak wyglądał świat bez Internetu? Co to jest korowaj, jak zrobić masło, utkać płótno? Dlaczego konie noszą podkowy? Jak dawniej wyglądało wesele? Na te i wiele innych pytań dzieci znajdą odpowiedź podczas zajęć pt. Elementarz tradycji.

Najmłodsi spotkają się z twórcami ludowymi, muzykantami i animatorami kultury. Spróbują same upleść koszyk z wikliny, wykonać gliniane naczynie na kole garncarskim, przygotować tradycyjnego gryczaka. Będą śpiewać i grać na instrumentach sprzed lat. Każdy uczestnik otrzyma także drukowany Elementarz tradycji, płytę z filmem animowanym opowiadającym o Oskarze Kolbergu oraz melodiami i zabawami w wykonaniu Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej. Cykl zajęć obejmie 14 weekendowych spotkań i startuje 27 września.

Udział w projekcie to okazja do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, rozwijania zdolności twórczych, a także nawiązania nowych przyjaźni z innymi uczestnikami zajęć. Elementarz Tradycji to spotkania pełne aktywnych i twórczych warsztatów.

Marta Graban-Butryn, koordynator projektu

Elementarz tradycji to projekt realizowany przez Warsztaty Kultury w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga. 6 grudnia 2013 roku na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego rok 2014 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Oskara Kolberga.

Oskar Kolberg – kompozytor i folklorysta o najbogatszym dorobku w dziewiętnastowiecznej Europie. Utrwalił, w wydanych za życia 33 tomach monografii regionalnych, wierny obraz polskiej sztuki i kultury ludowej. Uważał, że zachowanie tradycji stworzy fundament sprzyjający odrodzeniu Polski. Kolbergowska dokumentacja, tak pod względem ilościowym, jak i koncepcyjnym, nie ma precedensu w ówczesnym ludoznawstwie; ujawnia to już tytuł serii: Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce.

Elementarz tradycji
Warsztaty odbędą się w dniach od 27 września do 30 listopada 2014 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz