Bohdan Zadura stawia Kropkę nad i

22 września w Biurze Literackim ukazał się tom poezji Bohdana Zadury Kropka nad i.

Bohdan Zadura „Kropka nad i” (źródło: materiały prasowe)

Bohdan Zadura „Kropka nad i” (źródło: materiały prasowe)

Kropce nad i autor po raz kolejny udowadnia, jak uważnym jest obserwatorem współczesnej rzeczywistości – celnie wskazuje na jej paradoksy, zgłasza swoje wątpliwości, wytyka absurdy. Przenikliwość spojrzenia i ostrość wyrazu nie są jednak pozbawione pewnej dozy wyrozumiałości dla ludzkich słabostek. Punktem wyjścia wierszy i konstatacji są przy tym bardzo często zasłyszane czy przeczytane słowa. Drugim istotnym wątkiem tomu jest przemijanie, nie są to jednak wiersze przygnębiające, lecz pełne humoru, co w przypadku Bohdana Zadury nikogo dziwić nie powinno.

Najnowsze utwory Zadury nic nie tracą na swojej świeżości, wciąż obecnym dowcipie słownym czy trafnej poetyckiej puencie. Twórczość autora wpisuje się w dewizę, że wszystko jest poezją, a jeśli nawet nią nie jest, to może się nią stać.

Wśród wierszy znajdziemy takie, które zaskakują swoją ascetyczną formą, jak na przykład Koszmarnie pamiętam / co mi się śniło, jak również zasługujące raczej na miano poematu, choćby wiersz Doktorzy. Ta formalna różnorodność koresponduje z bogactwem treściowym. Zadura w swoim zbiorze bywa satyrykiem, ale zarazem bacznym obserwatorem rzeczywistości.

Kropce nad i znajdziemy nie tylko wiersze na pozór trywialne – pisane w duchu o’haryzmu – na przykład o przejażdżce komunikacją miejską czy oglądanym meczu tenisa. Z każdym kolejnym wierszem robi się coraz poważniej. Pojawia się choroba, szpital i śmierć. Nadal nie brakuje jednak ironii: na szpitalnej rampie / czekał orszak / powitalny.

Choć Bohdan Zadura – jak sam przyznał – nigdy nie miał pewności, że literatura jest ważna społecznie, to z pewnością dla niego jest sposobem, by ustosunkować się do aktualnych wydarzeń. Dowodem na to może być Hotel Ukraina, utwór śmiało wpisujący się w jedną z ostatnich dyskusji Biura Literackiego: Żeńska, męska, nieobojętna na temat m.in. literackiego zaangażowania.

Bohdan Zadura „Kropka nad i” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Bohdan Zadura „Kropka nad i” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Bohdan Zadura (ur. się 18 lutego 1945 roku w Puławach) – poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. W 1969 roku ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1979 roku członek redakcji kwartalnika Akcent, od jesieni 2004 roku redaktor naczelny Twórczości, od lat 70. stały współpracownik Literatury na Świecie. Otrzymał liczne nagrody literackie, m.in. im. Stanisława Piętaka (1994), im. Józefa Czechowicza (2010), Nagrodę Silesius w kategorii Książka Roku (2011), Kijowskie Laury (2010), węgierską Nagrodę im. Gábora Bethlena (2013), Międzynarodową Nagrodę Literacką im. H. Skoworody (2014). Jako poeta debiutował w 1962 roku na łamach dwutygodnika Kamena; uprawia też prozę i krytykę literacką oraz zajmuje się przekładami z języka angielskiego, białoruskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i węgierskiego. Mieszka w Warszawie i Puławach.

Bohdan Zadura Kropka nad i
Premiera: 22 września 2014 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz