• 2014-09-24

Akademia Filmowa 50+ w Agrafce

27 września o godz. 11.00 w krakowskim Kinie Agrafka rusza kolejny sezon Akademii Filmowej 50+, autorskiego programu dotyczącego sztuki filmowej, skierowanego do widzów w wieku 50+.

„Zimowy sen”, reż. Nuri Bilge Ceylan, kadr (źródło: materiały prasowe)

„Zimowy sen”, reż. Nuri Bilge Ceylan, kadr (źródło: materiały prasowe)

Działająca od października 2010 roku Akademia Filmowa 50+ to autorski cykl edukacyjny dla osób w wieku 50+ dotyczący sztuki filmowej. Spotkania odbywają się w sobotę w przytulnej sali studyjnego Kina Agrafka. Wizytówką Akademii są atrakcyjne prelekcje krakowskiej filmoznawczyni Joanny Łuniewicz. Po seansie na widzów czeka słodki poczęstunek i świeżo parzona kawa.

Akademia filmowa 50+. Rok akademicki 2014/15, semestr I:

27 września, godz. 11.00:

 • Porwanie Michela Houellebecqa | L’enlèvement de Michel Houellebecq
  Reż. Guillaume Nicloux, Francja 2014, 93 min.
  We wrześniu 2011 roku, w środku trasy promocyjnej swojej nowej książki Mapa i terytorium, jeden z najgłośniejszych współczesnych pisarzy zniknął. Błyskawicznie pojawiły się plotki, że Michel Houellebecq, bo o nim mowa, został porwany przez Al-Ka’idę, którą mógł rozzłościć swoimi powieściami, albo przez UFO. Niektórzy poważnie się zmartwili, inni przyjęli te wiadomości z nieukrywaną radością. Film Porwanie Michela Houellebecqa pokazuje natomiast, jak było naprawdę.

4 października, godz. 11.00:

 • Potop Redivivus | Potop Redivivus
  Reż. Jerzy Hoffman, Polska 2014, 185 min.
  Odrestaurowana i od nowa zmontowana ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza osadzona w czasach najazdu szwedzkiego na Polskę. Dzieje Andrzeja Kmicica, chorążego orszańskiego i Oleńki Billewiczówny.

11 października, godz. 11.00:

 • La Strada| La Strada
  Reż. Federico Fellini, Włochy 1954, 108 min.
  Wędrowny siłacz-artysta Zampano (Anthony Quinn) kupuje od ubogiej rodziny dziewczynę, która ma mu towarzyszyć w występach cyrkowych. Zampano traktuje Gelsominę (Giulietta Masina) jak niewolnicę – znęca się nad nią, szkoli i wydaje polecenia. Początkowo dziewczyna chce uciec, jednak później wykształca w sobie chęć pomocy dla oprawcy. Między głównymi postaciami rodzi się dziwna więź.

18 października, godz. 11.00:

 • Dzikie historie | Relatos salvajes
  Reż. Damian Szifrón, Hiszpania/Argentyna 2014, 122 min.
  Dzikie historie to opowieść o ludziach w chwilach słabości, o nerwowych załamaniach, momentach kryzysu i zemście. Pasażerowie samolotu w obliczu katastrofy odkrywają, że na pokładzie nie znaleźli się przez przypadek. Zwyczajna podróż samochodem zamienia się w makabryczny pościg. Niespodziewany powrót oprawcy z przeszłości daje okazję do wyrównania krzywd. Tragiczny błąd dziecka zmusza rodziców do ratowania go przed karą. Bezsilność wobec urzędniczego absurdu wywołuje zaskakującą reakcję. Zdradzona panna młoda na weselu postanawia zemścić się na swoim mężu. Dzikie historie to komedia z dużą dawką czarnego humoru i społecznej refleksji.

25 października, godz. 11.00:

 • Zimowy sen | Kis uykusu
  Reż. Nuri Bilge Ceylan, Turcja/Francja/Niemcy 2014, 196 min.
  Głównym bohaterem jest Aydin, niegdyś aktor, obecnie posiadacz ziemski i właściciel malowniczego hotelu, w którym mieszka z młodszą żoną – Nihal i niedawno rozwiedzioną siostrą Neclą. Hotel zapewnia im przytulne schronienie przed kapryśną pogodą, jednocześnie skazując na wzajemne obcowanie ze sobą.

8 listopada, godz. 11.00:

 •  Obywatel | Obywatel
  Reż. Jerzy Stuhr, Polska 2014.
  W swojej najnowszej komedii Jerzy Stuhr wyśmiewa wszystko i wszystkich, nie oszczędzając przy tym samego siebie. Film Obywatel pokazuje, że w jakim systemie Polacy by się nie znaleźli, zawsze potrafią śmiać się ze swoich wad i wszelkich izmów. Obywatel Jan Bratek. Gdziekolwiek się nie pojawi, ściąga na siebie lawinę niespodziewanych zdarzeń. Niczym Forrest Gump, Bratek bierze udział w najważniejszych wydarzeniach swojej epoki. Ma wielkie szczęście, a może raczej pecha, że zawsze znajduje się w miejscach, gdzie historia akurat zmienia swój bieg. Los miota nim zarówno w czasach komuny, jak i w nowoczesnej, demokratycznej Polsce doprowadzając do zabawnych wpadek.

15 listopada, godz. 11.00:

 •  Lewiatan | Leviafan
  Reż. Andriej Zwiagincew, Rosja 2014, 130 min.
  Kola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri – znajomy prawnik z Moskwy, który wie jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna być coraz bardziej agresywna. Sytuacja się komplikuje, gdy prawnik okazuje się kochankiem Lili. Brutalna miasteczkowa klika zmusza go do wyjazdu, a rodzina Koli zostaje sam na sam z bezwzględnym, pożerającym wszystko Lewiatanem, którym okazuje się współczesna Rosja.

22 listopada, godz. 11.00:

 • Panny młode | Patardzlebi
  Reż. Tinatin Kajrishvili, Gruzja/Francja 2014, 94 min.
  Krawcowa Nutsa poślubia Goga, ojca swoich dzieci. Ceremonia jest krótka, ponieważ Goga jest w więzieniu, w którym będzie przebywał przez kolejne sześć lat. Poślubiając go, Nutsa uzyskuje prawo do widzenia z mężem raz w miesiącu. Jej dzieci nie chcą jej towarzyszyć w comiesięcznych wizytach, ponieważ ojciec stał się im całkowicie obcy. Pewnego dnia w pracy, Nutsa spotyka innego mężczyznę.

29 listopada, godz. 11.00:

 • Czerwony pająk | Czerwony pająk
  Reż. Marcin Koszałka, Polska 2014.
  Czerwony Pająk to film, którego inspiracją jest historia Karola Kota, seryjnego mordercy działającego w Krakowie w latach 60-tych, znanego też jako Wampir z Krakowa. Karol z Czerwonego Pająka jest nastolatkiem takim jak wszyscy – młody, dobrze zbudowany, u progu życia. Pochodzi z dobrego domu, nie ma problemów w szkole, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Wszystko powinno być dobrze, ale nie jest. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem zostaje świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. W ten sposób odkrywa mroczną stronę swojej natury, której istnienia nie był świadomy.

13 grudnia (sobota), godz. 11:00

 •  Zakończenie semestru: przedpremierowy seans-niespodzianka.

Akademia Filmowa 50+
Od 27 września do 13 grudnia 2014 roku
Kino Agrafka
Kraków

Dodaj komentarz