Gniew Zygmunta Miłoszewskiego

22 października nakładem wydawnictwa W.A.B. ukaże się Gniew – ostatni tom trylogii Zygmunta Miłoszewskiego. Będzie on domknięciem cyklu o prokuratorze Teodorze Szackim.

Zygmunt Miłoszewski – „Gniew”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zygmunt Miłoszewski – „Gniew”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wyobraźcie sobie dziecko, które musi się chować przed tymi, których kocha – pierwsze zdanie nowego kryminału Zygmunta Miłoszewskiego mogłoby być jego mottem. Tą najbardziej mroczną i duszną ze swoich powieści autor zamyka trylogię o prokuratorze Teodorze Szackim, który po kolejnej życiowej rewolucji przeprowadził się do Olsztyna.

Cztery lata po wydarzeniach z Ziarna prawdy Szacki mieszka w Olsztynie, gdzie w końcu odnalazł swoje miejsce na ziemi. Paskudna jesienna pogoda i trudne relacje między nową partnerką i dorastającą córką zajmują go bardziej niż kolejne błahe śledztwa. Do czasu.

25 listopada 2013 r. prokurator Teodor Szacki zostaje wezwany do zrujnowanego bunkra koło poniemieckiego szpitala miejskiego. W czasie robót drogowych odnaleziono tam stary szkielet. Szacki bezrefleksyjnie odfajkowuje Niemca, jak się tutaj nazywa wojenne szczątki, i każe przekazać je uczelni medycznej, gdzie wiecznie brakuje eksponatów do celów dydaktycznych. Nie przypuszcza, że to, co wydawało się końcem rutynowej procedury, jest początkiem najtrudniejszej sprawy w jego prokuratorskiej karierze. Sprawy, która pozbawi go prawniczego dystansu, zmusi do wyborów ostatecznych i okaże się jego ostatnim dochodzeniem.

Prokuratorzy i policjanci nie lubią przemocy domowej. Wolą prawdziwe przestępstwa, jak morderstwa albo kradzieże, w których od początku wszystko jest jasne, a jedyny problem to ustalenie sprawcy. Panujący w czterech ścianach domowy terror określają pogardliwie mianem rękówek lub znęt. Nie lubią tych spraw, gdzie w sądzie jest słowo przeciwko słowu. Nie lubią ofiar przemocy z dnia na dzień odwołujących zeznania. Nie lubią małoletnich świadków. Tych wszystkich łez i histerii. Ofiary morderstw nie zawracają tak głowy. Prokurator Teodor Szacki nie różni się od swoich kolegów po fachu. Ale na przełomie listopada i grudnia 2013 r. zmieni nie tylko swoje poglądy, ale i całe swoje życie.

Gniew to pożegnanie z Szackim, jednym z najbardziej znanych bohaterów kryminalnych w Polsce, dostrzeżonym i docenionym na świecie. Potwierdzają to recenzje i wyróżnienia dla kolejnych wydań książek Zygmunta Miłoszewskiego za granicą. Publisher’s Weekly w recenzji Uwikłania napisał, że czytelnicy będą chcieli kontynuacji losów prokuratora Szackiego. I trochę żal, że autor – równie stanowczo jak swego czasu Artur Conan Doyle – obwieścił koniec przygód swojego bohatera.

Współczesny kryminał to więcej niż opowieść o trupie. Kim jesteśmy jako społeczeństwo, w co wierzymy, o czym marzymy, co nas boli i z czym nie możemy sobie poradzić – to największe zagadki do wyjaśnienia we współczesnej powieści kryminalnej – tak dla gazety The New York Times wypowiadał się Zygmunt Miłoszewski.

Zygmunt Miłoszewski (ur. 1976) – powieściopisarz. Debiutował w 2005 r. powieścią grozy Domofon, jest także autorem baśni dla dzieci Góry Żmijowe (2006). Międzynarodową sławę zyskał dzięki cyklowi kryminałów z prokuratorem Teodorem Szackim. Zarówno Uwikłanie (2007), jak i Ziarno prawdy (2011) zostały w Polsce bestsellerami, obie książki otrzymały Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej. Ukazały się między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu i na Ukrainie, w przygotowaniu są wydania włoskie, hiszpańskie i niemieckie. We Francji Uwikłanie zebrało entuzjastyczne recenzje i zostało nominowane do prestiżowych nagród literackich. Obie powieści zostały sfilmowane: Uwikłanie przez Jacka Bromskiego, a Ziarno prawdy przez Borysa Lankosza (premiera w styczniu 2015 r.). Zwieńczeniem trylogii kryminalnej o prokuraturze Szackim jest powieść Gniew, która ukaże się jesienią 2014 r. W 2013 r. Miłoszewski opublikował thriller Bezcenny, który odniósł ogromny sukces w Polsce, zdobywając tytuły Książki Lata 2013 i Bestsellera Empiku w kategorii literatura polska – wyróżnienie dla najlepiej sprzedającej się powieści roku.

Zygmunt Miłoszewski
Gniew
Premiera: 22 października 2014 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz