Olga Boznańska po 10 latach na wystawie

Od 25 października w Gmachu Głównym MNK w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Olga Boznańska (1865–1940).

Olga Boznańska, „Portret kobiety (Cyganka)”, 1888 ,wł. Muzeum Narodowe w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olga Boznańska, „Portret kobiety (Cyganka)”, 1888 ,wł. Muzeum Narodowe w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po dziesięciu latach od ostatniej większej wystawy Olgi Boznańskiej: Boznańska nieznana, pokazywanej w latach 2005/2006 m.in. w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie ponownie zaprezentuje najwybitniejsze jej dzieła. Ambicją wystawy jest przedstawienie ich w kontekście malarstwa światowego, którego twórczość Boznańskiej jest integralną częścią. Wystawa zrealizowana w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie prezentowana także w Muzeum Narodowym w Warszawie (luty – maj 2015).

Olga Boznańska (1865–1940), jedna z najbardziej cenionych i oryginalnych polskich malarek, pozostawiła po sobie bogatą spuściznę artystyczną, a jej prace reprezentują polską sztukę na większości przeglądowych wystaw w kraju i za granicą. Córka Francuzki i Polaka, urodzona w Krakowie, tutaj też odebrała wstępne wykształcenie artystyczne. Naukę malarstwa kontynuowała w Monachium. Zachęcona sukcesami odniesionymi na polu europejskim w 1898 roku osiadła w Paryżu – stolicy ówczesnego artystycznego świata. Tam rozwinęła się jej kariera międzynarodowej portrecistki.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie i w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie prezentowała około 180 dzieł, w tym 120–150 najważniejszych prac artystki z różnych okresów jej twórczości, oraz około 30 obrazów innych twórców, zarówno tych, z którymi Boznańska bywa tradycyjnie konfrontowana, jak i będących nowymi odnośnikami.

Wystawa organizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie

Kuratorki wystawy: dr Ewa Bobrowska, Urszula Kozakowska-Zaucha

Olga Boznańska (1865–1940)
Inauguracja obchodów 150-lecia urodzin i 75-lecia śmierci artystki.
Wystawę będzie można oglądać od 25 października do 1 lutego 2014 roku
Gmach Główny MNK
al. 3 Maja 1 (Sala Wystaw Zmiennych
Kraków

1 komentarz do artykułu “Olga Boznańska po 10 latach na wystawie”

  1. Dorota Małopolska

    Witam serdecznie proszę o pomoc w zorganizowania jednego zaproszenia na wernisaż Olgi Boznańskiej na 24 .10 2014 godz.18 .to dla mnie bardzo ważne będę niezwykle zobowiązana

    Z wyrazami szacunku
    Dorota Małopolska
    tel 602701017

Dodaj komentarz