Krzysztof Siwczyk uhonorowany Nagrodą Kościelskich

Tegorocznym laureatem Nagrody Kościelskich został Krzysztof Siwczyk, nagrodzony za poemat Dokąd bądź, wydany nakładem Wydawnictwa a5 w maju tego roku.

Krzysztof Siwczyk „Dokąd bądź” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Siwczyk „Dokąd bądź” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Nagradzając Dokąd bądź, jury pragnęło zwrócić uwagę na nową jakość w dorobku pisarza, który ma już ustaloną pozycję w krajobrazie polskiej literatury, nie tylko jako autor wydawanych od dwóch dekad tomów poezji, określanych niekiedy jako głos pokolenia MTV, ale także jako krytyk literacki, działacz kulturalny, wydawca, a nawet aktor – tak obradujące w Lozannie Jury Fundacji Kościelskich uzasadniło swoją decyzję.

Poemat Dokąd bądź jury nagrody określiło jako świadectwo kondensacji poetyckiej wyobraźni, a zarazem dojrzały projekt z pogranicza literatury i życia – zaznaczono.

Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich – jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom.

Krzysztof Siwczyk, Dokąd bądź

Krzysztof Siwczyk jest poetą o ustalonej marce i wyrazistej dykcji. Z książki na książkę – od debiutu w roku 1995 po wydane ostatnio Gody – Siwczyk wytrwale przesuwa horyzont swojej poezji, poszukuje i eksperymentuje. Efektem tych poszukiwań jest poemat Dokąd bądź.

Kilkuczęściowy poemat Dokąd bądź jest niezwykle ambitnym zamachem na całość, rozbudowaną grą językową, pełną jednak odniesień do rzeczywistości i – zapewne – wątków autobiograficznych. To obraz człowieka zanurzonego w świecie, oddany poprzez ciągi paradoksalnych obrazów, zderzanych ze sobą zwrotów z różnych obszarów współczesnej mowy publicznej, utartych, lecz tutaj wywróconych na nice związków frazeologicznych, kryptocytatów i aluzji – czasem czytelnych, czasem zaszyfrowanych. W tym świecie fragmentaryczna pascha to cała nasza podróż w głąb księgi wyjścia, / z której zostały wióry po przejściu digitalizacji i nie ma, że boli istnienie / sentymentów, leżenie krzyżem bez dostępu do sieci wzmaga osteoporozę… Wizja to nieco apokaliptyczna – przy czym mowa o apokalipsie, która dzieje się tu i teraz.

Wręczenie nagrody odbędzie się 11 października w Miłosławiu – dawnym majątku rodziny Kościelskich.

Nagroda Kościelskich 2014
Krzysztof Siwczyk Dokąd bądź
Wręczenie Nagrody: 11 października 2014 roku
Miłosław

Dodaj komentarz