Marta Bâ – O pamiętaniu

Książka O pamiętaniu autorstwa Marty Bâ, przybliżająca zarówno podróżowanie, jak i pogmatwane koleje ludzkiej pamięci, ukazała się 25 sierpnia nakładem wydawnictwa Novae Res.

Marta Bâ – „O pamiętaniu”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Marta Bâ – „O pamiętaniu”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Opowieść o życiu, które jest wędrówką. Wędrówką zarówno w sensie dosłownym – na kartach książki podróżujemy bowiem ulicami Warszawy, Paryża czy Senegalu, jak i metaforycznym – życie człowieka to szukanie swojego miejsca w świecie.

Przeszłość miesza się w książce z teraźniejszością. Współczesne wydarzenia przeplatają się z kolejami losu przodków, którzy – mimo że żyją już tylko we wspomnieniach – mają niemały wpływ na to, co dzieje się tu i teraz. Przeżycia z dzieciństwa determinują postawy i decyzje przyszłych pokoleń.

Ważną rolę odgrywa w tej książce muzyka, która jest jedyną stałą towarzyszką życia. Stwarza ona świat niezależny i dopełnia poczucie sensu istnienia.

W powieści nie brak również przemyśleń na temat kondycji człowieka – najbardziej odpowiedzialnej istoty na świecie.

jestem w pudłach… w książkach… zeszytach… notatkach… płytach… zanurzona w przeszłości i sprawach, których sens przychodzi do mnie w zasłużonym czasie, nie za prędko, nie za wolno, tylko właśnie wtedy, kiedy jestem gotowa naprawdę na wszystko… na listy kochających Maika kobiet, przyjaciół i platonicznych (lub nie) kochanków Hani, na zdjęcia z innej epoki, w której żyli moi przodkowie, tak samo kochając, chorując, spacerując po parkach wiosną, umierając
tak, na pewno z upływem lat czuję się coraz lepiej
czy istotą powrotu do domu nie jest ten jakiś wewnętrzny stan…?
– fragment książki Marty Bâ O pamiętaniu.

Marta Bâ
O pamiętaniu
Premiera: 25 sierpnia 2014 roku
Wydawnictwo Novae Res

Dodaj komentarz