Wojciech Bruszewski i Mateusz Sadowski poza realnością

Od 26 września w warszawskiej Fundacji Arton będzie można oglądać wystawę prac Wojciecha Bruszewskiego i Mateusza Sadowskiego pt. across realities.

Wojciech Bruszewski, Mateusz Sadowski, „Across realities” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Bruszewski, Mateusz Sadowski, „Across realities” (źródło: materiały prasowe organizatora)

across realities to prezentacja instalacji wideo Wojciecha Bruszewskiego (1948-2009) oraz prac Matusza Sadowskiego (ur. 1984). Wystawa jest efektem blisko dwuletniej pracy Fundacji Arton nad prywatnym archiwum Bruszewskiego, dzięki czemu możliwe było zrekonstruowanie części jego niezachowanych prac, m.in. instalacji Outside (1974-75). Fragment towarzyszącego tej realizacji autorskiego tekstu można uznać za kwintesencję twórczości Bruszewskiego:

To co robię jest niczym innym jak zastawianiem pułapek na TO CO ISTNIEJE. Pułapki usiłuję zastawiać w miejscu kontaktu pomiędzy duchowym a materialnym, pomiędzy tym co wiemy i myślimy a tym co jest. Wystawa across realities jest próbą pokazania tak rozumianej praktyki Bruszewskiego, która uprawiana systematycznie, prowadzić miała wg niego nie tylko do obnażania rozbieżności pomiędzy tym co myślimy a tym co jest. W konsekwencji miała bowiem ukazywać schematyczności ludzkiego myślenia, a co być może ważniejsze, prowadzić do destrukcji konwencji tego, co istnieje. W tych działaniach Bruszewski traktował mechaniczne i elektroniczne środki przekazu, jako czyste, nieobciążone schematami umysłu.

Mateusz Sadowski używa podobnych narzędzi do ukazania tych fragmentów rzeczywistości, które ukazują się, gdy to, co przyjmujemy za zjawiska obiektywne (jak na przykład czas czy przestrzeń), staje się zmienne, indywidualne, własne i tym samym, wyjątkowe. Prace tego artysty, jak na przykład realizacja Here (2014) są efektem działań zmierzających w kierunku poszerzenia pola widzenia i percepcji odbiorcy, a także do zmultiplikowania dostępnych mu punktów widzenia.

Kuratorka: Marika Kuźmicz
Współpraca: Łukasz Mojsak

Wojciech Bruszewski i Mateusz Sadowski, across realities
W ramach Warsaw Gallery Weekend
Wernisaż: 26 września 2014 roku, godz. 17.00
Wystawę będzie można oglądać do 29 listopada 2014 roku
Fundacja Arton
ul. Mińska 25 (Soho Factory), pawilon nr 16
Warszawa

Dodaj komentarz