Republica Poetica: Enrique Winter

Od 22 do 28 września w Polsce (Kraków, Warszawa) przebywać będzie chilijski poeta i tłumacz Enrique Winter w ramach projektu Literatura to ludzie, kultura to komunikacja, promującego współczesną literaturę hiszpańskojęzyczną.

Republica Poetica – logo (źródło: materiały prasowe)

Republica Poetica – logo (źródło: materiały prasowe)

Enrique Winter (ur. 1982) – z pochodzenia potomek polskich imigrantów, z wykształcenia prawnik, z zawodu wykładowca literatury na Pontificia Universidad Católica de Valparaíso, wydawca w Ediciones del Temple, tłumacz Charlesa Bernsteina i Philipa Larkina na język hiszpański, stypendysta New York University w dziedzinie twórczego pisania.

W programie spotkać z poetą znajduje się spotkanie i dyskusja na temat miejsca poezji we współczesnym świecie (w ramach cyklu Poeta hoy / Poeta dzisiaj), dwa wykłady tłumaczone na język polski podczas warszawskiego Festiwalu Nauki, trzy warsztaty przekładu artystycznego w ramach Manufaktury poezji, wieczór poezji i muzyki na krakowskiej Scenie_21 z udziałem Radosława Krzyżowskiego, Justyna Małodobrego, Pauliny Owczarek i Stanisława Słowińskiego, a następnie maraton poetycki w warszawskim Czułym Barbarzyńcy z udziałem m.in. Justyny Bargielskiej, Joanny Mueller i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

Republica poetica była już proklamowana w Warszawie (Czuły Barbarzyńca) i w Krakowie (Piękny Pies i Scena_21 QCK), oprawę muzyczną zapewnił wybitny kontrabasista Marcin Oleś, a udział w niej wzięli dotychczas: Gerardo Beltrán (Meksyk), Ignacio Escuín Borao (Hiszpania), Xavier Farré (Katalonia), Felipe García Quintero (Kolumbia), Ana Merino (Hiszpania – USA), Abel Murcia (Hiszpania), Luis Arturo Restrepo (Kolumbia) i Yolanda Soler Onís (Hiszpania), a także Marcin Baran, Miłosz Biedrzycki, Wojciech Bonowicz, Marta Eloy Cichocka, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Artur Grabowski, Piotr Maur, Piotr Mierzwa, Jarosław Mikołajewski, Edward Pasewicz, Adam Pluszka, Marcin Sendecki, Michał Sobol, Joanna Wajs, Agnieszka Wolny-Hamkało i Adam Zdrodowski.

W kolejnej wrześniowej odsłonie wystąpią: Justyna Bargielska, Dominik Bielicki, Marta Eloy Cichocka, Bartosz Konstrat, Natalia Malek, Joanna Mueller, Adam Pluszka, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Enrique Winter (Chile). Oprawa muzyczna: Gonzalo Planet & Enrique Winter.

Enrique Winter, fot. Ana Portnoy (źródło: materiały prasowe)

Enrique Winter, fot. Ana Portnoy (źródło: materiały prasowe)

Poniedziałek, 22 września, godz. 15.00–16.30 | Warszawa, SWPS

W ramach Festiwalu Nauki: Enrique Winter Polacy na końcu świata: diaspora polska w Chile – o paradoksach emigracji polskiej w Ameryce Łacińskiej, a także o obrazie Polski na antypodach i w literaturze.

Wykład otwarty z tłumaczeniem na j. polski (dr Paulina Nalewajko).

Wtorek, 23 września | Kraków, Księgarnia Elite

  • godz. 14.00–17.30: Manufaktura poezji: warsztaty translatorskie (hiszpańsko-polskie i polsko-hiszpańskie)
  • godz. 19.00–21.00: Poeta hoy / Poeta dzisiaj: encuentro con Enrique Winter, lectura de poemas (en castellano)

Środa, 24 września, godz. 14.00–17.30 | Kraków, Księgarnia Elite

Manufaktura poezji: warsztaty translatorskie (hiszpańsko-polskie i polsko-hiszpańskie)

Czwartek, 25 września | Kraków, QCK (Scena_21)

  • godz. 12.00–18.00: Winter Planet: próba projektu
  • godz. 19.30: Seryjni poeci: Marcin Sendecki

Piątek, 26 września, godz. 19.00 | Kraków, QCK (Scena_21)

Winter Planet: poezja i muzyka, wiersze w języku polskim i hiszpańskim (Enrique Winter – wokal, Stanisław Słowiński – skrzypce, Paulina Owczarek – saksofon, Justyn Małodobry – kontrabas, Radek Krzyżowski – gitara basowa)

Sobota, 27 września | Warszawa, Czuły Barbarzyńca

  • godz. 15.00–18.30: Manufaktura poezji: warsztaty translatorskie (hiszpańsko-polskie i polsko-hiszpańskie)
  • godz. 19.00–22.00: Republica Poetica 5.0: Justyna Bargielska, Dominik Bielicki, Marta Eloy Cichocka, Bartosz Konstrat, Natalia Malek, Joanna Mueller, Adam Pluszka, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Enrique Winter (wiersze w języku polskim i hiszpańskim); oprawa muzyczna: Gonzalo Planet & Enrique Winter

Niedziela, 28 września, godz. 15.00–18.30 | Warszawa, SWPS

W ramach Festiwalu Nauki: Enrique Winter Poeta w Nowym Jorku: prawo, poezja, przekład i inne pasje –  o blaskach i cieniach uprawiania literatury współczesnej, a także o jej więzi z muzyką.

Multimedialny wykład w języku hiszpańskim, tłumaczony na język polski. Po wykładzie krótkie warsztaty przekładu literackiego z udziałem autora.

Literatura to ludzie, kultura to komunikacja – Enrique Winter
Od 22 do 28 września 2014 roku
Kraków, Warszawa

Dodaj komentarz