• 2014-09-20

Przegląd Filmów Miejskich Miasto-Masa-Maszyna

Od 6 do 12 października w Kinie Świt będzie odbywał się Przegląd Filmów Miejskich Miasto-Masa-Maszyna.

Plakat Przeglądu Filmów Miejskich  „Miasto-Masa-Maszyna”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat Przeglądu Filmów Miejskich „Miasto-Masa-Maszyna”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film od swego powstania upodobał sobie ruch, zmianę, pęd, a wszystko to idealnie kumuluje się w wielkich miastach, metropoliach, które stanowią jedyną przestrzeń życia dla coraz większej rzeszy ludzi.  Kinomanom  nie trzeba przypominać filmów z miastem w roli głównej: Metropolis Fritza Langa, Berlin, symfonia wielkiego miasta Waltera Ruttmanna, Człowiek z kamerą Dżigi Wiertowa.

Od początku miasto w filmie pojawiało się w dwóch odsłonach, raz jako pięknie skomponowany układ architektoniczny służący wygodzie mieszkających w nim ludzi, częściej jednak jako mroczny, anonimowy moloch pochłaniający bezbronne jednostki ludzkie. Ta dwuznaczność pozostała do dziś, choć zdecydowana większość filmów pokazuje piekło miejskiego życia, a przez to doskonale obrazuje lęki i obawy człowieka współczesnego, którego coraz bardziej pochłania i zawłaszcza cywilizacja naukowo-techniczna.

Miasto zamiast służyć człowiekowi podporządkowało go sobie, autonomizując się i stając się rzeczywistością samą w sobie, z którą każdy człowiek musi się liczyć. Awangardowe hasło miasto, masa, maszyna nabiera więc dziś w kontekście sztuki filmowej coraz więcej nowych znaczeń, które czekają na interpretację.

W czasie Przeglądu Filmów Miejskich Miasto-Masa-Maszyna będzie ku temu okazja, gdyż tradycyjnie już każdy z filmów będzie poprzedzony prelekcją, a w holu kina będzie można podzielić się w gronie kinomanów  swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami.

Przegląd Filmów Miejskich Miasto-Masa-Maszyna
Od 6 do 12 października 2014 r.
Kino Świt, ul. Wysockiego 11
Warszawa

Dodaj komentarz