Głośniej! | Dokumenty muzyczne na Ars Independent

Od 24 do 28 września w ramach festiwalu Ars Independent odbędzie się przegląd dokumentów muzycznych Głośniej. W programie m.in. death metal z Angoli i fińskie tango.

Kadr z filmu „Tango nocy letniej”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Tango nocy letniej”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ars Independent konfrontuje ze sobą sztuki i dziedziny kultury audiowizualnej. Kontynuacji doczeka się w tym roku sekcja Głośniej, prezentująca nową falę dokumentów muzycznych z całego świata.

Filozoficzne dysputy, koncerty dla pięciu osób, punk na boisku. O tym jak zorganizować festiwal bez pieniędzy, wiedzy produkcyjnej, promocji – tak w skrócie można opisać film Živan robi festiwal punkowy.

Jak wygraliśmy rewolucję to fascynująca opowieść o tym, o czym teoretycznie wszyscy wiemy. Czasem dobrze przypomnieć sobie, że muzyka naprawdę może rozpocząć rewolucję, a potem tę rewolucję dla nas wygrać.

Siła Death Metal Angoli tkwi w ludziach, których sylwetki przybliża; takich, o jakich czasem marzymy przed snem: szlachetnych, mocnych, niezłomnych. Ze spokojem opowiadają o traumach robiąc swoje.

Podczas gdy w pierwszej scenie Tanga nocy letniej słuchamy jak Aki Kaurismäki opowiada o tym, jak to Argentyńczycy ukradli Finom tango – uśmiechamy się z niedowierzaniem. Z czasem jednak zaczynamy się zastanawiać, czy jazz przypadkiem nie narodził się nad Wisłą.

Sayonara, Elverum to studium japońskiego fandomu, portret wzorcowej fanki pop-folkowego zespołu Team Me. Nie sposób nie czuć sympatii do głównej bohaterki, która na swój sposób żyje muzyką 24 godziny na dobę.

Głośniej
Od 24 do 28 września 2014 r.
Festiwal Ars Independent
Katowice

Dodaj komentarz