Wygoda. Miejsca i ludzie

W Białymstoku wciąż można oglądać wystawę Wygoda. Miejsca i ludzie, prezentującą historię dzielnicy Wygoda oraz losy jej mieszkańców.

„Wygoda. Miejsca i ludzie”, plakat, (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wygoda. Miejsca i ludzie”, plakat, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wygoda – jedna z najstarszych dzielnic Białegostoku, włączona w granice miasta w 1919 r., jeszcze przez wiele lat po II wojnie światowej zachowała wiejski charakter. Jej nazwa wywodzi się od leśnej karczmy Wygoda, położonej przy drodze do Supraśla, wokół której w XVII–XVIII w. rozwinęła się osada.

W latach międzywojennych była dzielnicą robotniczą o niezbyt dobrej opinii. W tym okresie przy ul. Jesiennej zlokalizowana została spółdzielnia mieszkaniowa Zdobycz Robotnicza. Była to wyjątkowa inwestycja w skali kraju. Od 2013 r. kolonia domów Zdobycz Robotnicza znajduje się na Szlaku Białostockiej Architektury Modernizmu opracowanej przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku.

W latach 60. i 70. XX w. zbudowano pierwsze na Wygodzie zakłady produkcyjne – gazownię i hutę szkła. Ale największą zmianę przyniosły oddanie do użytku w lipcu 1971 r. wiaduktu kolejowego nad ulicą Wasilkowską.

Wygoda. Miejsca i ludzie
Do połowy października 2014 r.
Okolice Ratusza Miejskiego
Białystok

Dodaj komentarz