Dokąd zmierza współczesna sztuka?

Książka Dokąd zmierza współczesna sztuka? Eseje o historii sztuki, jej rozwoju i perspektywach, której autorem jest Wojciech Zaniewski, ukazała się we wrześniu nakładem wydawnictwa Novae Res.

Wojciech Zaniewski – „Dokąd zmierza współczesna sztuka. Eseje o historii sztuki, jej rozwoju i perspektywach”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Wojciech Zaniewski – „Dokąd zmierza współczesna sztuka. Eseje o historii sztuki, jej rozwoju i perspektywach”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Na kartach książki autor w ramach własnych refleksji przedstawia najważniejsze problemy dotykające współczesnych artystów i kreatorów, prezentując również w ujęciu historycznym istotne mechanizmy, które skłaniały człowieka do aktywności artystycznej na przestrzeni wieków. W dalszej części omawia istotne kategorie definiujące obiekty artystyczne – piękno, wzniosłość, dzieło sztuki – ukazując jednocześnie na licznych przykładach, jak dalece sztuka współczesna odeszła od historycznie wypracowanych wartości, pogrążając się w spekulacjach intelektualnych, grach formalnych, manipulacjach czy dekonstrukcjach. Zaniewski poświęca też wiele uwagi zagadnieniom inspiracji artystycznej, sięgając źródeł cywilizacji śródziemnomorskiej.

Analizuje także na przykładach współczesną awangardę od modernizmu po sztukę ponowoczesną. Istotnym wątkiem, który pobrzmiewa na kartach tej książki, są granice sztuki w kontekście zachowań etycznych i indywidualnych wyborów estetycznych. Autor stawia też pytania o jej perspektywy w czasach rewolucji medialnej i powszechnej globalizacji, zastanawiając się, czy niektóre realizacje artystyczne mieszczą się jeszcze w granicach sztuki.

Wojciech Zaniewski – artysta malarz, nauczyciel akademicki. Zajmuje się głównie malarstwem, wypowiadając się w technikach klasycznych. Tworzy poza modami i głównymi nurtami artystycznymi, poszukując właściwej formuły dla swoich fascynacji pejzażem. Laureat kilku nagród i wyróżnień oraz stypendiów artystycznych uzyskanych w wyniku konkursów.

Wojciech Zaniewski
Dokąd zmierza współczesna sztuka? Eseje o historii sztuki, jej rozwoju i perspektywach
Premiera: wrzesień 2014 roku
Wydawnictwo Novae Res

Dodaj komentarz