• 2014-09-19

Jerzy Trela w mistrzowskiej kreacji tragikomicznej

18 października we wrocławskim Centrum Kultury Agora odbędzie się spektakl Wielki John Barrymore. W roli tytułowej Jerzy Trela.

Jerzy Trela, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Trela, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kim był Amerykanin John Barrymore, w którego postać wciela się Jerzy Trela? Jeden z największych aktorów szekspirowskich XX wieku, jego kreacja Hamleta przeszła do historii jako nowatorska i perfekcyjna.

John Barrymore zasłynął rolą Hamleta w przedstawieniu na Broadway’u w 1922r., występował również produkcjach filmowych, jak Dr. Jekyll i Mr. Hyde, Sherlock Holmes czy Don Juan. Był wybitnym aktorem, jednak jego życie prywatnie dostarczało publiczności nie mniej emocji. Sybaryta i wielbiciel kobiet niestroniący od alkoholu. Hulaka i birbant, ale i dżentelmen w każdym calu.

W sztuce Williama Luce’a Jerzy Trela z prawdziwą aktorską wirtuozerią wciela się w dwóch poniekąd bohaterów: Barrymore’a prywatnego – wątpiącego w sens swej pracy i życia pijaka, oraz Barrymore’a jako odtwórcę szekspirowskich postaci. Spektakl Teatru Stu to jednak dużo więcej niż postać Barrymore’a. To apoteoza teatru, zetknięcie z czymś bliskim pojęciu geniuszu. To porażające epitafium jednostki, ale jakże piękne.

Wielki John Barrymore
18 października 2014 r., godz. 18.00
Centrum Kultury Agora, ul. Serbska 5a
Wrocław

Dodaj komentarz