Chronicle of the Latter World – Joanna Malinowska na Broadwayu

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Marlborough Chelsea, Broadway Mall Association, New York City Parks and Recreation Department zapraszają do oglądania nowej pracy Joanny Malinowskiej. Monumentalny pomnik zatytułowany Chronicle of the Latter World będzie od 23 września prezentowany na Columbus Circle codziennie odwiedzanym przez miliony turystów i nowojorczyków.

Autorka pracy: Joanna Malinowska, dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Joanna Malinowska, dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca Malinowskiej przybrała formę gigantycznego (15 stóp) niedźwiedzia z aparatem fotograficznym na szyi, przypominającego tysiące turystów z podobnymi gadżetami na własnych szyjach. W wyciągniętej łapie niedźwiedź trzyma najnowsze geologiczne odkrycie – plastiglomerat – stop zastygłej lawy i plastiku. Jest to pierwszy przykład skutków zanieczyszczenia środowiska przez człowieka. Rzeźba jest zrobiona całkowicie z cementu, upodobniając się do swojego nowego środowiska, ulic Nowego Jorku. Jednak nie pomaga to w całkowitej asymilacji do otoczenia wielkiego miasta.

Joanna Malinowska od dawna czerpie inspiracje z antropologii, oraz z rytualizmu w kulturze Inuitów czy Indian. Artystka przedstawia kultury, inne od znanego nam świata, w sposób który nie uwypukla różnic , lecz pomaga widzom zrozumieć w jakiej relacji do siebie pozostają obydwa światy; ten przedstawiony i ten, w którym znajduje się widz.

Mimo, że Malinowska korzysta z naukowych poszukiwań (odbyła np. podróż śladami jednego z pierwszych badaczy kultury Inuitów), w pojawiających się w różnych kulturach podobnych obiektach, mitach i ludziach, szuka raczej wieloznaczności, niż normatywności i racjonalności.

Joanna Malinowska (ur. 1972 w Gdyni) mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Autorka prac wideo, rzeźb, instalacji i performansu. Ważną rolę w jej twórczości odgrywa muzyka i antropologia. Studiowała w Rutgers University oraz w Yale School of Art. Jest stypendystką m.in. John Simon Guggenheim Foundation, New York Foundation for the Arts oraz Pollock-Krasner Foundation. Jej projekty są, często inspirowane antropologią kultury, pokazywane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Stanach Zjednoczonych i Europie, m.in. podczas festiwalu sztuki performatywnej Performa, w galerii CANADA w Nowym Jorku, Saatchi Gallery i Nottingham Contemporary w Wielkiej Brytanii, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, i na Whitney Biennale 2012 w Nowym Jorku.

Wystawa Broadway Morey Boogie jest prezentowana przez Marlborough Chelsea, Broadway Mall Association oraz New York City Department of Parks & Recreation.

Joanna Malinowska, Chronicle of the Latter World – instalacja na Columbus Circle
Wernisaż: 23 września 2014 roku, godz. 11.00 (Marlborough Chelsea, 545 West 25th Street, New York, 10001)
Wystawę można oglądać do lutego 2015 roku
Columbus Circle, (pomiędzy Eighth Avenue, Broadway, Central Park South i Central Park), New York, NY

Dodaj komentarz