Odszedł Jan Berdyszak

18 września zmarł profesor Jan Berdyszak – polski rzeźbiarz, malarz, grafik, autor instalacji, scenograf, pedagog, teoretyk sztuki.

Jan Berdyszak, fot. Zdzisław Orłowski, 2003 (źródło: materiały prasowe)

Jan Berdyszak, fot. Zdzisław Orłowski, 2003 (źródło: materiały prasowe)

Jan Berdyszak – urodził się 15 czerwca 1934 roku w Zaworach koło Księża Wielkopolskiego. Pierwszych lekcji rysunku udzielał mu ojciec, Józef, rzeźbiarz (ukończył m.in. Poznańską Szkołę Sztuk Zdobniczych). Ważne było spotkanie Jana z zaprzyjaźnionym z rodziną, prof. Janem Wronieckim, grafikiem i malarzem, członkiem grupy artystycznej Bunt; to on ukierunkował myślenie chłopca na sztukę. W latach 1952–58 Jan Berdyszak studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w pracowni rzeźby prof. Bazylego Wojtowicza. W tym samym czasie podjął studia indywidualne na Wydziale Malarstwa.

Pierwszą ważną nagrodę otrzymał w 1956 r. na Ogólnopolskiej międzyuczelnianej wystawie grafiki i rysunku kół naukowych – III nagrodę za gipsoryt dedykowany szwajcarskiemu kompozytorowi Arhurowi Honeggenowi. Działał w obszarze malarstwa, grafiki, rzeźby, poszerzał granice gatunków. Tworzył formy integralne. Zasłynął jako twórca obrazów strukturalnych; cykl zapoczątkował w 1965 roku.

W 1970 roku pojawiły się pierwsze prace z kolejnego ważnego cyklu Projekt wyobrażeń, łączącego grafikę i rysunek. Od 1971 roku zaczęło go interesować szkło jako materiał rzeźbiarski. Zaczął powstawać cykl Przezroczyste. W latach 1973–83 pracuje nad cyklem złożonym z autooffsetów Studia po…

Rok 1989 otwiera kolejny cykl Belki, rok później pojawiają się pierwsze prace z cyklu Passe-par-tout, a w 1992 reinstalacje fotograficzne, dla których punktem wyjścia są fotografie własnych instalacji. W roku 2000 rozpoczyna pracę nad cyklem Reszty reszt. W 2014 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu pokazywane były po raz ostatni prace Jana Berdyszaka, na wystawie Horyzonty Grafiki.

Jan Berdyszak
Zmarł 18 września 2014 roku

Dodaj komentarz