BWA w Jeleniej Górze o polskości sztuki

Od 24 września w jeleniogórskim BWA będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Gorzki to chleb jest polskość. Kuratorką ekspozycji jest Janina Hobgarska.

Władysław Hasior, „Chleb polski”,1985 (źródło: materiały prasowe organizatoraora)

Władysław Hasior, „Chleb polski”,1985 (źródło: materiały prasowe organizatoraora)

Gorzki to chleb jest polskość – na ile te słowa, zaczerpnięte z myśli społeczno-politycznej Cypriana Kamila Norwida, są aktualne dzisiaj? Rok 2014, bogaty w obchody rocznic ważnych i przełomowych dla Polski wydarzeń, pozwala przyjrzeć się tej kwestii z uwagą. Sprzyja temu wielka dyskusja medialna o sukcesach i stratach 25 lat transformacji. Pytania o stosunek do wolnej Polski, zadawane wielu znaczącym osobom, przynoszą rozmaite refleksje. Polsk jest tyle, ilu Polaków, i niech tak zostanie. Każdy z nas może opowiadać o swojej własnej, a nie o cudzej, narzuconej – mówi Andrzej Stasiuk. Chwalimy wolność właśnie, a dostrzegamy toksyczne odrzucanie ideałów równościowych, kryzys edukacyjny, równanie w dół, intelektualną bierność. Te procesy wywołują postępujący upadek inteligencji. Niepokoją próby ograniczania wolności artystycznej i swobody wypowiedzi. Sztuka też miewa gorzki smak.

W nasze życie nieustannie wdziera się polityka. Jesteśmy skłóceni i podzieleni. Tęsknimy do państwa, które nie będzie budzić tak wielkich emocji, do normalności. Doskwiera nam norma społeczna, w którą wpisana jest nieufność, szczególne utrapienie życia społecznego i publicznego, nieżyczliwość, stygmatyzacja. Przez obcokrajowców jesteśmy postrzegani jako ludzi, którzy się nie uśmiechają. Zdanie profesora Philipa Zimbardo – Polacy są cudowni, ale nie dla obcych, czy jego sugestie: Powinniście się bardziej cieszyć teraźniejszością i uczyć, jak wytyczać ścieżkę, by osiągnąć dany cel, a mniej rozpamiętywać nieustannie to, co było oraz apel, abyśmy polubili samych siebie, brzmią jak fragment wieloletniego programu terapeutyczno-edukacyjnego dla całego społeczeństwa.

Niniejsza wystawa jest próbą pokazania obrazów polskości we współczesnej sztuce wizualnej. Przy pomocy dzieł sztuki chcemy porozmawiać o aspektach naszego patriotyzmu, o tożsamości narodowej we współczesnych nam czasach, o naszych problemach z nowoczesnością. Zastanowić się, jak sztuka potrafi je identyfikować, wskazać to, co boli, uwiera, zagraża i stawiać pytania, czy ma ona wystarczający potencjał perswazyjny.

Artyści zaproszeni do wystawy przedstawiają nam prace o wymowie analitycznej i krytycznej, dotyczące istotnych obszarów polskiej rzeczywistości. Pokazują je we właściwych dla siebie mediach (malarstwo, filmy, neony, instalacje, rysunki). Prace te odwołują się wprost do rzeczywistości społecznej, często operują cytatami z konkretnych zdarzeń lub są ich artystycznymi ekwiwalentami, rzadziej stanowią wyłącznie wytwory twórczej wyobraźni. Niektóre mocno ironiczne, inne zabarwione humorem. We wszystkie wpisane są emocje i troska. Dają przestrzeń do debaty na temat naszej własnej wolności i potencjału znaczeń słowa patriotyzm. Są przykładami zaangażowanej postawy obywatelskiej.

Janina Hobgarska

Artyści zaproszeni do wystawy: Adam Adach, Hubert Czerepok, Monika Drożyńska, Wojciech Duda, Paweł Hajncel, Paweł Jarodzki, Grzegorz Klaman,Jerzy Kosałka, Tomasz Kozak, Kamil Kuskowski, Karolina Mełnicka, Anna Molska, Dorota Podlaska, Aleka Polis, Marek Sobczyk, Zbigniew Szumski, Ewa Świdzińska, Przemysław Truściński, Antek Wajda i Marek Wasilewski – pokazują prace o wymowie analitycznej i krytycznej, dzieła dotyczące istotnych obszarów polskiej rzeczywistości. Na wystawie znajduje się malarstwo, filmy, neony, instalacje, komiks oraz rysunki. Prace, (wszystkie za wyjątkiem jednej powstały po roku 2000), nawiązują do konkretnych wydarzeń historycznych, lub ich artystycznymi ekwiwalentami, rzadziej wytworami artystycznej wyobraźni. Niektóre mocno ironiczne, inne zabarwione humorem.

Kuratorka: Janina Hobgarska
Rada Artystyczna: Jolanta Ciesielska, Izabela Kowalczyk, Anna Markowska

Gorzki to chleb jest polskość
Wernisaż: 24 września 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 15 listopada 2014 roku
BWA w Jeleniej Górze

Dodaj komentarz