Od Kata do Działania – wrześniowe prace Galerii Rusz

We wrześniu Galeria Rusz prezentuje w Toruniu dwie nowe prace: Kat – na bilbordzie przy Szosie Chełmińskiej i Działanie na bilbordzie przy CSW.

Rafał Góralski, „Kat”, Galeria Rusz, Bulwar Sztuki CSW w Toruniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rafał Góralski, „Kat”, Galeria Rusz, Bulwar Sztuki CSW w Toruniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rafał Góralski / Kat / Toruń (Bulwar Sztuki CSW). Praca pt. Kat to wołanie o litość dla samego siebie – co jest niezwykle trudne, bo nauczono nas, by mieć i okazywać litość innym, a nie samemu sobie.

Joanna Górska / Działanie / Toruń (Szosa Chełmińska – Targowisko). Praca pt. Działanie namawia nas do porzucenia nagminnego zamartwiania się na rzecz realnego działania, bo tylko działanie może nam przynieść zamierzone efekty.

Bohater / Galeria Rusz / Warszawa. Nową pracę Galerii Rusz pt. Bohater we wrześniu można oglądać na 5 bilbordach w Warszawie. W każdej kulturze są słowa klucze, które ją definiują i dookreślają. Jednym ze słów kluczy w polskiej kulturze jest słowo bohater. Pojawia się ono często i w różnym kontekście, ale co właściwie znaczy? Zróbmy więc mały eksperyment myślowy – spójrzmy na bohatera oczami kosmitów, którzy wylądowali w Polsce i chcą zrozumieć naszą kulturę. Biorą na warsztat najgłośniejsze bohaterskie wydarzenie, którego rocznicę niedawno obchodziliśmy, czyli Powstanie Warszawskie. Garstka bohaterów, bez broni i przygotowania wzięła udział w przygodzie swojego życia, w wyniku której zginęło kilkaset tysięcy cywilów – nie bohaterów. Kosmici wyciągają więc logiczny wniosek i formułują definicję – bohater to ten, przez którego giną inni.

Galeria Rusz to grupa artystyczna (w składzie Joanna Górska i Rafał Góralski), która od 15 lat zajmuje się sztuką, którą można by uznać za artystyczną, alternatywną reklamę. Grupa wykorzystuje bilbordy, by reklamować wolne myślenie wśród szerokich rzesz społeczeństwa. Bez wolnego myślenia nie ma wolnego, demokratycznego społeczeństwa. Bez wolnego myślenia każdy system, również konsumpcyjno-kapitalistyczny może wylądować na manowcach. Dlatego tak ważne jest, by reklamować wolne myślenie, które jest antidotum na procesy odmóżdżenia współczesnych społeczeństw i zapobiega dezintegracji i patologizacji rzeczywistości. Nie bez przyczyny Adolf Hitler stwierdził Jakie to szczęście dla rządzących, że ludzie nie myślą – niestety wiedział co mówi. Wspieraj Myślącą Sztukę Dla Myślących Ludzi, bo historia lubi się powtarzać.

Rafał Góralski / Kat / Toruń (Bulwar Sztuki CSW)
Joanna Górska / Działanie / Toruń (Szosa Chełmińska – Targowisko)
Wrzesień 2014
Galeria Rusz w Toruniu

Dodaj komentarz