Danuta Węgiel. Utrwaleni bez gwarancji – Poeci

19 września krakowski Dom Kultury Podgórze zaprasza na spotkanie Utrwaleni bez gwarancji – Poeci, podczas którego Danuta Węgiel zaprezentuje swoje fotografie, przedstawiające najsłynniejszych polskich poetów.

Spotkanie z Danutą Węgiel – „Utrwaleni bez gwarancji – Poeci”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie z Danutą Węgiel – „Utrwaleni bez gwarancji – Poeci”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie z Danutą Węgiel, fotografką, połączone będzie z prezentacją fotografii ukazujących przede wszystkim – lecz nie tylko – krakowskich artystów, takich jak m.in. Wisława Szymborska, Czesław Miłosza, Ewa Lipska, Marcin Świetlicki oraz Julia Hartwig.

Utrwalenie, jako główna idea wydarzenia, jest według autorki sposobem na przetrwanie w przestrzeni pamięci, zatrzymaniem – w formie fotografii – tego, co po twórcach poezji powinno zostać, a na co jednak nie mają oni gwarancji.

Prace są formą zapisu wizerunku artystów, zawierają także osobisty stosunek autorki do każdego z nich. Jej fotografie to próba zatrzymania przemijania i ulotności bytu.

Spotkanie z Danutą Węgiel poprowadzi Marta Półtorak. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja najważniejszych dzieł wymienionych poetów.

Danuta Węgiel – jest fotografką, absolwentką religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoje dorosłe życie związała z Krakowem, gdzie mieszka do dziś. Szlify fotograficzne zdobywała w klubie El-foto w Światowidzie. W 1993 r. rozpoczęła współpracę z Tygodnikiem Powszechnym, z którym była związana przez wiele lat. Swoich bohaterów fotografuje w plenerach miejskich, mieszkaniach i kawiarniach. Portrety jej autorstwa, nierzadko nasycone anegdotą i poczuciem humoru charakteryzuje delikatna aura bliskości z portretowanym. Jej zainteresowania twórcze obejmują również fotograficzny montaż i fotografię formy.

Danuta Węgiel
Utrwaleni bez gwarancji – Poeci
19 września 2014 roku, godz. 18.00
Dom Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13
Kraków

Dodaj komentarz