Ryszard Górecki | Hope. Obiekty i obrazy

Od 3 do 24 października we wrocławskiej Galerii Arttrakt Ryszard Górecki będzie prezentował swoje prace.

Ryszard Górecki, „Goodbye”, 2008, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Górecki, „Goodbye”, 2008, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krytyczna refleksja nad naszą rzeczywistością i jej przyszłością zdaje się dominować w wykreowanym przez Góreckiego świecie obrazów i obiektów, jednocześnie najnowsze prace artysty komentują problemy współczesnej rzeczywistości z przymrużeniem oka i poczuciem humoru.

Przedmioty i fragmenty już raz przetworzone, istniejące we współczesności, poddane wnikliwemu spojrzeniu artysty, zostały powtórnie wykorzystane i na nowo połączone tworząc rodzaj pomników pamięci w zminimalizowanej formie. Obrazy-kolaże oraz obiekty stworzone z materiałów wtórnych, znalezionych czy też odzyskanych, wpisały się tym samym silnie w idee recyclingu, przetwarzania, i nadawania nowych znaczeń rzeczom niepotrzebnym. Elementy pozornie nieużyteczne zostały ponownie wprowadzone do obiegu materii, zyskując przy tym status o wiele wyższy i trwalszy jako części dzieła sztuki.

Ryszard Górecki urodził się w 1956 roku w Słubicach. W 1980 roku ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Zielonej Górze. W rodzinnym mieście założył Galerię Prowincjonalną, w której w latach 1981–2001 prezentował najciekawsze zjawiska w sztuce polskiej.

Za promocję polskiej plastyki w Słubicach – miejscu styku różnych kultur – otrzymał w 1994 roku Paszport Polityki w kategorii Sztuki wizualne. Jest również wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako malarz, twórca obiektów i prac w przestrzeni publicznej, obecnie mieszkający i pracujący w Berlinie, uczestniczy i prezentuje swoje dokonania także na licznych wystawach w Polsce.

Hope. Obiekty i obrazy
Od 3 do 24 października 2014 r.
Galeria Arttrakt, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
Wrocław

Dodaj komentarz