Katarzyna Kozyra laureatką 4. Nagrody Filmowej PISF i MSN

17 września Katarzyna Kozyra została laureatką 4. edycji Nagrody Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, oraz Szkoły Wajdy.

Katarzyna Kozyra, fot. Piotr Szymański/PISF (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Kozyra, fot. Piotr Szymański/PISF (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oryginalna forma i radykalny pomysł

Laureatką czwartej edycji Nagrody Filmowej PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, we współpracy ze Szkołą Wajdy, została Katarzyna Kozyra za projekt X. Zdaniem jury przyznającego Nagrodę jej projekt najpełniej realizował kryteria nagrody dla filmu eksperymentalnego, stawiając na oryginalną formę oraz radykalny pomysł wynikły z wieloletnich poszukiwań artystycznych i wybitnego dorobku artystki. Projekt X dotyczy również ważnego społecznie problemu doświadczenia choroby nowotworowej, którą artystka przechodziła i dała wielokrotnie wyraz temu granicznemu przeżyciu w swojej sztuce.

Podróż z X

Kozyra do swojego projektu pragnie zaangażować kobietę chorą na raka, w trakcie leczenia, tytułową X i zaproponować jej podróż poprzez swoje prace (ponowne odgrywanie takich realizacji jak Olimpia czy Święto wiosny), z nadzieją, że również w jej przypadku radykalna sztuka będzie sposobem na radzenie sobie ze śmiercią i chorobą. Kozyra jako osoba, która przeżyła zmagania z rakiem, będzie kimś w rodzaju przewodnika przez proces leczenia X, która staje wobec podobnych co wcześniej artystka wyzwań i podobnie jak ona nie wie czy uda się wygrać walkę z chorobą.

Bohaterka X w ramach zarysowanych przez reżyserkę sytuacji wpływa na dramaturgię i akcję poszczególnych rozdziałów. Poprzez podejmowane przez siebie decyzje, własne zachowania i wybory pisze dla siebie własny scenariusz, inny być może niż ten, który przeżyła Kozyra. Jednocześnie konstrukcja fabuły jest nieco bajkowa: w hierarchii dążącego do sukcesu współczesnego świata X – postrzegana jako osoba słaba czy w ogóle niewidzialna (chora / słaba / nieznana / kobieta) przechodzi przez kolejne próby, zadania filmowe, by tę widzialność odzyskać.

Katarzyna Kozyra jest jedną z najważniejszych artystek debiutujących w latach 90., utożsamianych z nurtem sztuki krytycznej. Dyplom otrzymała w 1993 roku w pracowni Grzegorza Kowalskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest również absolwentką Hochschule für Graphik und Buchkunst w Lipsku (1998). Uprawia performance, sztukę wideo, happening, tworzy spektakle parateatralne. Przez wiele lat artystka zaliczana do najbardziej kontrowersyjnych, kojarzona z nurtem sztuki krytycznej oraz pełnym brutalności naturalizmem. Takie prace jak Piramida zwierząt, Więzy krwi czy Olimpia wywołały gwałtowne medialne debaty na temat granic i zadań sztuki w nowych demokratycznych realiach. W swych pracach ukazuje głównie świat pozorów i konwencji, kostiumowości i umowności płci. W 1997 otrzymała Paszport Polityki, a w 1999 roku reprezentowała Polskę na 48. Biennale Sztuki w Wenecji, gdzie za wideoinstalację Łaźnia męska dostała wyróżnienie honorowe. We wrześniu 2011 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2012 w Warszawie założyła Fundację Katarzyny Kozyry. Mieszka i pracuje w Warszawie, Berlinie i Trento.

Nagroda Filmowa PISF i MSN. Powołana przez PISF i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy ze Szkołą Wajdy Nagroda Filmowa powstała w odpowiedzi na aktualne tendencje w kinie światowym, polegające na tworzeniu przez artystów z pola sztuk wizualnych filmów skierowanych do kinowego widza. Ma na celu promocję kina eksperymentalnego i artystycznego. Wspiera innowacyjność formy łączoną z radykalną artystyczną wyobraźnią i inteligencją.

Katarzyna Kozyra jest czwartą laureatką Nagrody Filmowej PISF i MSN. Jej pierwszym laureatem został w 2011 roku Zbigniew Libera. W 2012 roku nagrodzona została Anna Molska a w 2013 roku Agnieszka Polska.

Katarzyna Kozyra laureatką 4. Nagrody Filmowej PISF i MSN
Nagroda została przyznana 17 września 2014 roku

Dodaj komentarz