• 2014-09-18

miejsce, czas, (dźwięki) | Johnny Chang

25 września o godzinie 20.00 w Studio BWA Wrocław odbędzie się cykl zdarzeń muzycznych poświęconych różnym sposobom funkcjonowania dźwięku w czasie i przestrzeni. Podczas pierwszego wieczoru, 25 września, wystąpi Johnny Chang.

Johnny Chang (źródło: materiały prasowe organizatora)

Johnny Chang (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach pierwszego koncertu w Studio BWA Wrocław wystąpi Johnny Chang, kompozytor i skrzypek, którego artystyczne poszukiwania koncentrują się wokół zależności między dźwiękiem a ciszą, aktami grania i słuchania, oraz improwizacją, kompozycją i performansem.

miejsce, czas, (dźwięki) to seria koncertów poświęconych różnym sposobom funkcjonowania dźwięku w czasie i przestrzeni, modalnościom ciszy, performatywnym aspektom muzyki oraz niestandardowym rodzajom notacji muzycznej. Nazwa cyklu jest zaczerpnięta z partytury utworu 2005 Manfreda Werdera, którą stanowi właśnie taka formuła: miejsce, czas, (dźwięki).

Głównym celem koncertów jest próba zmiany przyzwyczajeń percepcyjnych publiczności. Przygotowane działania będą zatem zorientowane na szczegół i pogłębione, wielopłaszczyznowe słuchanie, co ma pomóc w obalaniu wszelkich nabytych automatyzmów oraz zaszczepieniu w odbiorcach sympatii do tego, co nowe i wymykające się kategoryzacji. Cały cykl jest wyraźnym nawiązaniem do tradycji eksperymentu wyznaczonej przez Johna Cage’a i innych twórców ze szkoły nowojorskiej (Morton Feldman, Christian Wolff, Earle Brown), grupę Fluxus (George Brecht, Philip Corner, La Monte Young, Takehisa Kosugi), Alvina Luciera, Corneliusa Cardew czy Pauline Oliveros – tradycji nieustannie rozwijanej w interesujący sposób, a przy tym paralelnej do przemian w sztukach wizualnych.

Johnny Chang – pochodzący z Tajwanu kompozytor i skrzypek. Studiował na uniwersytecie w Auckland (Nowa Zelandia), a w następnie California Institute of the Arts (USA). Jego artystyczne poszukiwania koncentrują się wokół zależności między dźwiękiem a ciszą, aktami grania i słuchania, oraz improwizacją, kompozycją i performansem.

miejsce, czas, (dźwięki) | Johnny Chang
25 września 2014 roku, godz. 20.00
Studio BWA Wrocław

Dodaj komentarz