W powietrzu Ingi Iwasiów

W powietrzu, nowa powieść Ingi Iwasiów będzie miała swoją premierę 24 września. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

Inga Iwasiów – „W powietrzu”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Inga Iwasiów – „W powietrzu”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Kiedy skończyłam czternaście lat, zaczęłam polowanie – wyznaje bohaterka z pokolenia dzisiejszych pięćdziesięciolatków, a jej perwersyjnie odważna spowiedź układa się w niejedną kobiecą biografię naznaczoną burzliwą historią Polski ostatnich dekad. Odkrywając jasne i mroczne strony kobiecości Inga Iwasiów tworzy nową jakość powieści erotycznej.

Intelektualistka, wydawczyni literackiego pisma, kilkukrotnie prawie-żona, zachłanna kochanka i samotna matka z wyboru to role, w które wciela się bohaterka W powietrzu. Swoją historię opowiada poprzez ociekające seksem damsko-męskie gry, których początki sięgają przedszkolnego leżakowania. Niewinne zabawy w dom i nieporadne fascynacje nie zapowiadają czasów erotycznej brawury, które rozpocznie jako czternastolatka.

Erotycznie wyzwolona, porzuca kochanki i kochanków bez znieczulenia i zahamowań. Pragnąc zachować wolność w ciasnym świecie półkotapczanów i kryształów na meblościankach, zmienia partnerów i partnerki jak rękawiczki, by w końcu odnaleźć spokój i pogodzić się z niejednoznacznością własnych uczuć.

Inga Iwasiów bezkompromisowo i finezyjnie, opowiadając o seksie jako takim, kreśli także celną obyczajowo-psychologiczną panoramę kilku polskich epok. Muzyka ze szpulowego grundiga, upojny zapach Starego Brutala z fabryki Lechia, enerdowska bielizna i brandy z Peweksu oddają klimat siermiężnej Polski. Te smakowite detale oraz sugestywne charakterystyki ludzi z bagażem traum wychowania i kompleksów stanowią o charakterystycznym uroku tej erotycznej odysei. W powietrzu odnajdziemy siebie i ludzi, których znamy: współuzależnionych, zarazem butnych i zakompleksionych. Nieuważnych i obrażalskich. Nieempatycznych i megalomańskich. Wesołkowatych i przekraczających cudze granice. Nienawidzących i gotowych z każdym się bratać.

Lektura nowej książki autorki Na krótko ma coś wspólnego z doświadczeniem pójścia do kina na osławioną Nimfomankę von Triera. Głodni kolejnych opisów kolejnych erotycznych przygód dostajemy je, ale w opakowaniu, które każe nam myśleć o czymś znacznie istotniejszym, niż kto, z kim, kiedy, jak i dlaczego…

Niezłomna tropicielka niuansów, najwyższej klasy specjalistka od wychwytywania i opisywania smaków i dotyków. Pociąga ją wszelka wieloznaczność i nierozstrzygalność – tak o Indze Iwasiów powiedział Dariusz Nowacki, krytyk literacki publikujący m.in. na łamach Gazety Wyborczej.

Inga Iwasiów – (ur. 1963) profesorka literaturoznawstwa, krytyczka literacka, pisarka. W latach 1999–2012 redaktorka naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego Pogranicza. Opublikowała m.in. powieściowy dyptyk: „Bambino” (finał Nike 2008), Ku Słońcu oraz powieść Na krótko, a także tom opowiadań Smaki i dotyki. Jest członkinią jury Nagrody Literackiej Nike, jedną z inicjatorek Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia, prezeską Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego. Pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim. Posiada tytuł Honorowej Ambasadorki Szczecina.

Inga Iwasiów
W powietrzu
Premiera: 24 września 2014 roku
Wydawnictwo Wielka Litera

Dodaj komentarz