• 2014-09-18

Kamienica na Nalewkach

W dniach 19, 20 i 21 września Teatr Żydowski zaprasza na spektakl Kamienica na Nalewkach w reżyserii Gołdy Tencer i Szymona Szurmieja. To widowisko ukazujące codzienne życie Żydów zamieszkujących jedną z kamienic na słynnej przed wojną ulicy Nalewki.

Kadr ze spektaklu „Kamienica na Nalewkach”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr ze spektaklu „Kamienica na Nalewkach”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bohaterowie spektaklu są postaciami charakterystycznymi dla tamtych czasów, a podwórko kamienicy to ich mały świat, oddzielna i mieniąca się wszelkimi odcieniami życia galaktyka. Nalewki były dla Żydów tym czym dla Polaków jest Marszałkowska.

Dzięki muzyce, pieśniom i piosenkom poznajemy kawałek tej wspólnej, polsko-żydowskiej przeszłości.Przemieszanie form oraz różnorodność stylów pozwala ukazać bohaterów jako ludzi nam współczesnych, obarczonych tymi samymi problemami, przeżywającymi identyczne radości, smutki i gniew.

Jest tutaj szkoła tańca i dobrych manier, są kłótnie plotkarek, wieczory szabasowe, można tu spotkać ulicznych śpiewaków i wybitnych muzyków podwórkowych kapel. Większość opowiadanych w spektaklu dowcipów, powiedzonek i przysłów wywodzi się z miejsc podobnych Nalewkom.

Kamienica na Nalewkach
Od 19 do 21 września 2014 r., godz. 18.00
Teatr Żydowski, pl. Grzybowski 12/16
Warszawa

Dodaj komentarz