• 2014-09-18

Transgresje vs Utopie – 10. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Od 1 do 5 października we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty na miłośników książki i ambitnego kina będą czekały prezentacje literackie, pokazy filmowe, koncerty i dyskusje, odbywające się w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania – logo (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania – logo (źródło: materiały prasowe)

Wśród zaproszonych gości znaleźli się twórcy z Polski, m.in.: Andrzej Stasiuk, Krzysztof Varga, Grażyna Plebanek, Inga Iwasiów, Marek Bieńczyk, Janusz Rudnicki, Andrzej Sosnowski, Dorota Masłowska czy Wioletta Grzegorzewska. Nie zabraknie pisarzy z zagranicy – po raz pierwszy festiwal odwiedzi autorka z Korei Południowej, poetka i prozaiczka Han Kang, z Kraju Basków przyjedzie Iban Zaldua, a wielbiciele prozy irlandzkiej wysłuchają Philipa Ó Ceallaigha. Czytać będą również pisarze z Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu.

Przedstawiciele projektu Czeskie morze ze stowarzyszenia Moře Klidu opowiedzą o próbie stworzenia morza w Czechach. Justyna Czechowska przybliży mniej znaną, dorosłą twórczość Tove Jansson, a Szymon Kloska wraz z Martą Jordan i Krzysztofem Vargą zastanowią się nad opowiadaniami Julio Cortázara. W ramach projektu Transgresje – międzynarodowa wymiana narracji odbędzie się panel dyskusyjny, podczas którego Adriana Prodeus, Anna Herbut, Agnieszka Drotkiewicz, Katarzyna Roj i Agnieszka Wolny-Hamkało porozmawiają o prywatnych oraz publicznych transgresjach artystów i przekroczeniach w sztuce.

Szczególnie rozbudowany jest w tym roku przegląd filmowy towarzyszący festiwalowi. Na unikalne wydarzenie zapowiada się pierwsza polska projekcja kinowa filmów fabularnych wyreżyserowanych przez Sławomira Mrożka. W programie znalazły się także interpretacje dzieł Vladimira Nabokova, Fiodora Dostojewskiego czy Zofii Nałkowskiej. W dyskusjach towarzyszących pokazom dominować będzie refleksja o sobowtórach, interpretacjach i różnicach powstających na styku literatury i filmu.

Warto zwrócić uwagę na towarzyszące 10. MFO koncerty. W sobotę o godz. 21.00 zagra grupa Mister D. Dzień później usłyszymy Nowe opowieści hiszpańskie – projekt wybitnego jazzmana Marcina Olesia, łączący muzykę i mikroprezentacje nowej prozy hiszpańskiej przetłumaczone i wykonywane przez Martę Eloy Cichocką.

10. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania
Transgresje vs Utopie
Od 1 do 5 października 2014 roku
Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Dodaj komentarz