Enigma nagrodzona Złotą Różą

Dr Marek Grajek został laureatem konkursu Złota Róża. Autor został nagrodzony za książkę Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła, którą jury konkursu uznało za najlepszą książkę popularnonaukową.

Marek Grajek – „Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Marek Grajek – „Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Nagroda Złotej Róży jest coroczną nagrodą Festiwalu Nauki w Warszawie, Instytutu Książki i miesięcznika Nowe Książki. Przyznawana jest dla najlepszej napisanej po polsku książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżniają się wybitną formą literacką.

W książce Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła Marek Grajek przedstawia fascynującą grę kryptologiczną prowadzącą do złamania niemieckich szyfrów dalekopisowych o zbiorczym kryptonimie Fish. Dekryptaż Ryby umożliwił aliantom wgląd w niemieckie plany wojskowe na najwyższym szczeblu i przyczynił się do powodzenia operacji lądowania aliantów w Normandii. Osiągnięcia brytyjskich kryptologów znacząco przyczyniły się także do rozwoju techniki oraz powojennych technologii informatycznych. Urządzenie Colossus – zaprojektowane wyłącznie w celu dekryptażu Fisha – uważane jest za najwcześniejszy prototyp komputera elektronicznego.

Rozpoczyna się kryptologiczny wyścig, w którym obie strony prezentują profesjonalizm i determinację. Ostateczne zwycięstwo alianci zawdzięczają w równej mierze osiągnięciom swych kryptologów w sferze teorii i inwencji inżynierów, którzy w zmaganiach z niemieckimi maszynami szyfrującymi docierają na skraj ery komputerów.

Dr Marek Grajek (źródło: materiały prasowe)

Dr Marek Grajek (źródło: materiały prasowe)

Nagroda zostanie wręczona 28 września podczas debaty Wszechświat – prosty czy złożony?, kończącej XVIII Festiwal Nauki w Warszawie.

Złota Róża 2014
Marek Grajek
Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła
Ogłoszenie wyników: 11 września 2014 roku
Wręczenie nagrody: 28 września 2014 roku, godz. 18.00
XVIII Festiwal Nauki w Warszawie
Aula Starego BUW-w Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego

Dodaj komentarz