Samopoznanie na przekór śmierci – akcja Schody w Kijowie

19 i 20 września Galeria Labirynt i Instytut Polski w Kijowie zapraszają na akcję artystyczną pt. Schody, która odbędzie się w przestrzeni miejskiej Kijowa. Na ulicy Iwana Franki odbędą się działania artystów z Polski i Ukrainy: Janusza Bałdygi, Elżbiety Jabłońskiej, Jadwigi Sawickiej, grupy R.E.P. oraz TanzLaboratorium.

Akcja „Schody”, przestrzeń miejska Kijowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akcja „Schody”, przestrzeń miejska Kijowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Celem akcji jest nawiązanie komunikacji artystycznej między artystami z Polski i Ukrainy oraz mieszkańcami miasta. Organizatorzy chcieliby, aby sztuka, wychodząc poza galerię w otwartą przestrzeń miasta, zachęcała do namysłu nad jej rolą, pobudzała do refleksji, stała się bliższa publiczności. Zaproszeni artyści wykonają działania efemeryczne, które wpiszą się w sytuację ulicy i pozwolą inaczej spojrzeć na otoczenie. Każdy z zaproszonych artystów zaprezentuje inną strategię artystyczną, odbędą się akcje zarówno indywidualne, jak i grupowe. Działania artystów wpiszą się w tkankę miasta, tak by jej nie naruszać, nie rozbijać struktury zastanego krajobrazu, a jedynie wydobywać jego cechy i ujawniać znaczenia.

Organizowanie wydarzeń artystycznych, podczas gdy w Ukrainie Wschodniej giną ludzie, bierze się z przekonania, że w trakcie wielkiego napięcia i wysiłku można również proponować zachowania inne niż czysto użytkowe i praktyczne. Sztuka tym bardziej nie służy rozrywce, lecz samopoznaniu.

Inspiracją projektu Schody był pomysł Elżbiety Jabłońskiej, polegający na wymianie zniszczonej poręczy biegnącej wzdłuż schodów znajdujących się u zbiegu ulic Iwana Franki i Jarosławiw Wał. Poręcz zmieni się w obiekt artystyczny. Artystka pomyślała o wzmocnieniu jej pierwotnych funkcji jako obiektu związanego z bezpieczeństwem – można się o niego oprzeć, można się na nim ogrzać, oddziela, chroni przed ruchliwą ulicą i pośliźnięciem. Jest związany z ludźmi, którzy mieszkają i chodzą. Poręcz odnosi się do życia ludności cywilnej w mieście, ale o poręcz opierają się również działacze kultury, którzy podczas Majdanu zimą 2014 okupowali mieszczące się tu Ministerstwo Kultury Ukrainy, jak i starzy i nowi urzędnicy ministerialni.

Nowa Poręcz jeszcze nie istnieje, ale już włożono w nią wiele pracy. Iwan Melnyczuk – architekt i artysta zajmuje się konstrukcją, planowaniem, wyborem materiałów i – wspólnie z IP- kontaktem z władzami. Sześcioro literatów i literatek: Sofija Andruchowycz , Łeś Bełej, Tania Malarczuk, Dzwinka Matijasz, Ostap Sływyńskij i Ołeksandr Uszkałow napisało wiersze z myślą o tym, że zostaną one wygrawerowane na poręczy specjalnie zaprojektowaną czcionką.

Więcej o projekcie poręczy będzie można się dowiedzieć na spotkaniu z Elą Jabłońską, które odbędzie się 19 września o godz. 17.30 w bibliotece im. Adama Mickiewicza.

Program wydarzeń:

19 września / piątek

  • godz. 16.30 – TanzLaboratorium – akcja w przestrzeni ulicy Iwana Franki
  • godz. 17.30 – spotkanie z autorką idei Poręczy Elżbietą Jabłońską i autorem projektu Iwanem Melnyczukiem, biblioteka im. Adama Mickiewicza

20 września / sobota

  • godz. 17.00 – R.E.P., Janusz Bałdyga – akcje w przestrzeni ulicy Iwana Franki. Po performances spotkanie z artystami w bibliotece im. Adama Mickiewicza

Schody
Projekt będzie realizowany 19 i 20 września 2014 roku
Przestrzeń miejska Kijowa, ul. Iwana Franki

Dodaj komentarz