Amerykańska zabawa | Archeologia Fotografii

Od 26 września w siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie można oglądać wystawę portretów wielokrotnych z początku XX wieku.

Portret wielokrotny, anonimowa osoba, ok. 1910 r., (źródło: materiały prasowe organizatora)

Portret wielokrotny, anonimowa osoba, ok. 1910 r., (źródło: materiały prasowe organizatora)

Znany przede wszystkim z archiwów Duchampa i Witkacego, portret wielokrotny był jedną z najpopularniejszych rozrywek fotograficznych początku XX wieku. W prywatnych kolekcjach i w domowych archiwach wciąż można odnaleźć zdjęcia prezentujące zwielokrotnione odbicia postaci. W Rosji nazwany był amerykańską zabawą, w USA multifotografią, do Polski przywiózł go Witkacy, wracając z Sankt Petersburga.

Na wystawie zostanie zaprezentowany unikatowy zbiór portretów wielokrotnych z całego świata, często nieznanego autorstwa. To jeden z typowych przykładów fotografii nieartystycznej – wernakularnej, której wartość zarówno historyczna jak i rynkowa jest wciąż niedoceniania. Podczas wernisażu będzie czynna stacja portretu wielokrotnego, gdzie każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie.

Wystawa towarzyszy premierze książki Wernakularne. Eseje z historii fotografii autorstwa Clément Chéroux, jednego z najciekawszych współczesnych kuratorów i krytyków fotografii. W cyklu 7 inspirujących esejów autor opowiada historię jednej z najmniej zbadanych i najbardziej różnorodnych dziedzin fotografii – fotografii użytkowej i nieartystycznej.

Wystawa portretów wielokrotnych
Od 26 września do 24 października 2014 r.
Fundacja Archeologia Fotografii, ul. Andersa 13
Warszawa

1 komentarz do artykułu “Amerykańska zabawa | Archeologia Fotografii”

  1. Ula

    26 września zapraszamy na wystawę portretów wielokrotnych do Fundacji Archeologia Fotografii, przy ul.Andersa 13https://www.facebook.com/events/1498799297033451/
    A 4 października do Muzeum Sztuki Nowoczesnej na spotkanie z autorem najnowszej publikacji FAF:
    https://www.facebook.com/events/899461493417166/

Dodaj komentarz