Polska fotografia na nowojorskim festiwalu Photoville

Kacper Kowalski, Rafał Milach i Adam Pańczuk od 18 września będą reprezentować polską fotografię podczas największego w Ameryce Północnej festiwalu fotografii – Photoville. Wystawę trzech artystów dopełni pokaz slajdów szóstki pozostałych fotografów: Bownika, Brykczyńskiego, Barta Pogody, Orłowskiej, Zbierskiego i Kuby Dąbrowskiego.

Fot. Kacper Kowalski, „Weaving” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Kacper Kowalski, „Weaving” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Photoville – nowojorski festiwal fotografii – odwiedziło w zeszłym roku 58 000 widzów. W programie znalazło się 40 wystaw, 8 instalacji, 26 paneli dyskusyjnych i spotkań autorskich oraz 7 nocnych pokazów slajdów zakończonych koncertami. W tym roku organizatorzy spodziewają się 80 000 widzów na 22 kilometrach kwadratowych Brooklyn Bridge Park. Założycielem fesitwalu jest Sam Barzilay, były dyrektor New York Photo Festival. Wśród jury konkursu fotograficznego – części festiwalu – zasiadali m.in. Gary Knight z VII Agency, Rebecca Willson z Saatchi Gallery, fotoedytorzy The New York Times, The Guardian, Time Magazine czy kuratorzy takich instytucji jak Muzeum Sztuki Współczesnej w Sao Paulo. Festiwal potrwa od 18 do 28 września i odbędzie się, jak co roku, w miasteczku kontenerowym.

Rafał Milach zaprezentuje In The Car With R, zapis podróży po Islandii. Projekt jest efektem współpracy z pisarzem Huldarem Breiðfjörðem. Autor towarzyszył Milachowi podczas objazdu wyspy autostradą nr1; każdy Islandczyk pokonuje ją przynajmniej raz w życiu. Adam Pańczuk zaprezentuje nagradzane na całym świecie (m.in. Best Photography Book in the 71st PoYI) Karczeby. Karczeby to trudne do wyrwania korzenie drzewa, to też określenie na niektórych mieszkańców Podlasia i Polesia. W ujęciu Adama Pańczuka Karczeby to seria zaskakujących, mocnych portretów – opowieść o związku człowieka z jego regionem i ziemią. Z kolei Kacper Kowalski uchyli rąbka tajemnicy i zaprezentuje najnowszą fotografię konceptualną, z projektu Weaving, którego początek sięga nagrodzonej na World Press Photo serii zdjęć o polskiej plaży. Wystawa ta wyjdzie poza ramy klasycznej prezentacji prac i będzie zaproszeniem widowni do interakcji.

Wszyscy autorzy będą na miejscu i spotkają się z odwiedzającymi festiwal. W drugi dzień imprezy wezmą udział w spotkaniach autorskich. Wtedy też odbędzie się pokaz slajdów Polish Photography.

Photopoland na Photoville
Rafał Milach, In The Car With R
Adam Pańczuk, Karczeby
Kacper Kowalski, Efekty uboczne oraz premierowa praca z projektu Weaving
Festiwal odbędzie się w dniach od 18 do 28 września 2014 roku
Pokaz slajdów Polska fotografia odbędzie się 19 września 2014 roku o godzinie 18.00
Brooklyn Bridge Park – Pier 5 Uplands
Nowy Jork

1 komentarz do artykułu “Polska fotografia na nowojorskim festiwalu Photoville”

  1. Krzysztof Jurecki

    Wszystko ładnie wygląda w komunikacie prasowym. Tylko jest to wystawa w kontenerach, nie w salach wystawowych. Uboga, a nawet może niepotrzebna forma wystawiennictwa, gdyż deprecjonuje wystawiających i ich kuratorów.

Dodaj komentarz