Jerzy Ostrogórski w Wielkiej Zbrojowni

Od 24 września w Auli Wielkiej Zbrojowni ASP w Gdańsku będzie można oglądać wystawę pt. Jerzy Ostrogórski.

Jerzy Ostrogórski, „Obiekty”, gotowa konfekcja, akryl, spray, tektura, wys. 100-150 cm, koniec lat 80. XX w. (źródlo: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Ostrogórski, „Obiekty”, gotowa konfekcja, akryl, spray, tektura, wys. 100-150 cm, koniec lat 80. XX w. (źródlo: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Ostrogórski – urodzony w 1944 roku w Wilnie. W latach 1965–1971 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (PWSSP) w Gdańsku. W 1971 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesora Stanisława Borysowskiego. W latach 1998–2000 pracował na stanowisku Visiting Professor na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze, Turcja. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.

W latach siedemdziesiątych realizował cykl obrazów-obiektów, zastępujących malowany kadr słowem, materialny obiekt pojęciem, portret zaimkiem osobowym on, ona, w latach osiemdziesiątych – cykl Notatnik ścienny, gdzie przestrzeń płótna została zrównana ze ścianą, która chłonie nieuporządkowane, spontaniczne zapisy dotyczące obrazu, zdarzeń i faktów związanych z malarstwem. Koniec lat osiemdziesiątych to obrazy podnoszące szkic do wartości dzieła skończonego. W tym okresie powstały również obiekty wykorzystujące gotową konfekcję – cykle Wieszaki, Szatnie i Garderoby. W końcu lat dziewięćdziesiątych powstały obrazy i rysunki z cyklu Perseweracje, określane malarstwem dotknięcia, wykorzystujące gotowe oraz wymyślone znaki i stemple. Kreują one fikcyjne kody tworząc metaforę systemu kultury uniwersalnej. Obiekty rysunkowe powstające od roku 2005 to rysunki permanentne, które w każdej chwilki można uzupełniać o nowe zapisy, znaki i informacje z życia codziennego.

Wystawie towarzyszy monografia pod tytułem Jerzy Ostrogórski.

Jerzy Ostrogórski
Wernisaż: 24 września 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 17 października 2014 roku
Aula Wielkiej Zbrojowni ASP w Gdańsku
ul. Targ Węglowy 6
Gdańsk

Dodaj komentarz