• 2014-09-17

Jan Karski i władcy ludzkości – spotkanie z reżyserem

Spotkanie ze Sławomirem Grünbergiem, reżyserem filmu Jan Karski i władcy ludzkości odbędzie się 19 września w łódzkiej  Manufakturze.

Sławomir Grünberg (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Grünberg (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmowy portret Karskiego jest obrazem wyczekiwanym, ponieważ emisariusz to postać ponadczasowa, międzynarodowa, ogólnoludzka.

Pomysł na film o Janie Karskim zrodził się siedem lat temu. Jesienią 2007 roku zostałem zaproszony na lunch między innymi przez Krzysztofa Kasprzyka, ówczesnego konsula Polski w Nowym Jorku. Celem naszego spotkania było zainteresowanie mnie filmem o Karskim, obrazem skierowanym do publiczności amerykańskiej i międzynarodowej. Nie trzeba mnie było do tego projektu namawiać. Z przyjemnością przyjąłem wyzwanie – opowiada Sławomir Grünberg.

Pełnometrażowa produkcja będzie oparta na materiale archiwalnym i dokumentalnym połączonym ze scenami fabularyzowanymi w technice cyfrowej animacji. Reżyser przyznaje, że długo zmagał się z koncepcją filmu.

Broniłem się, przed pomysłem dokumentu fabularyzowanego. Miałem wybór: albo sytuacje historyczne zrobić poprzez tzw. rekreacje aktorskie albo pójść w stronę animacji, która zdobywa młodego widza. A Karski to postać uniwersalna, która powinna stać się wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia w Stanach, w Polsce, na całym świecie – mówi Grünberg.

Twórcy udało się zgromadzić bogaty materiał fotograficzny oraz 40 godzin wywiadów z Karskim – w tym rozmów, które nigdy wcześniej nie były publikowane. Właśnie te oryginalne, dotąd niepokazywane wywiady stanowią istotną część fabuły. Głos Jana Karskiego jest podstawową narracją filmu. Poza tym zastosowano konwencję narratora zbiorowego, czyli tzw. offy ludzi, z którymi autor spotkał się w podróży po życiu głównego bohatera. Ponadto przez siedem lat pracy nad filmem wielokrotnie zmieniała się koncepcja scenariusza. Przechodził on przez pióra czterech różnych osób. Ostateczny kształt nadała mu Katka Reszke, która również zmontowała trailer. Reżyser do współpracy przy projekcie zaprosił również m.in. słynnego izraelskiego animatora, autora Walca z Baszirem – Yoniego Goodmana – który został konsultantem animacji oraz Thomasa Wooda, amerykańskiego dziennikarza, pisarza i historyka. Ostatecznie film Jan Karski i władcy ludzkości stał się produkcją międzynarodową.

Na wieczorze autorskim Sławomira Grünberga, prowadzonym przez Joannę Podolską, Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, obecna będzie również Katka Reszke, współautorka filmu. Wydarzenie wzbogacone będzie o kino plenerowe prezentujące filmy dokumentalne o Janie Karskim.

Natomiast sam twórca obrazu Jan Karski i władcy ludzkości ujawni materiały z making of oraz grafiki stworzone na potrzeby animacji filmu. Ekspozycja będzie dostępna na rynku Manufaktury oraz w Muzeum Fabryki do 26 września.

Sławomir Grünberg – światowej sławy reżyser, zdobywca nagrody Emmy oraz współautor dwóch filmów nominowanych do Oscara, mieszkający i pracujący w USA.

Spotkanie ze Sławomirem Grünbergiem, reżyserem filmu Jan Karski i władcy ludzkości
19 września 2014 roku
Manufaktura, ul. Jana Karskiego 5
Łódź

Dodaj komentarz