Czeski papież zawita do Krakowa

Od 21 września w krakowskim Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Czeski papież. Kuratorem ekspozycji jest Piotr Sikora.

M. Okoński, J. Woynarowski, „Czeski papież”, video HD, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

M. Okoński, J. Woynarowski, „Czeski papież”, video HD, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czeski papież czyli błąd! Żart! Lapsus! Irracjonalne nieporozumienie wynikające z zestawienia głowy Kościoła Katolickiego z najbardziej laickim narodem Europy. Klasyczny absurd jakim przesiąknięta jest środkowoeuropejska ziemia, podany z zastygłym od powagi wyrazem twarzy. W lutym 2014 roku w praskim Meet Factory miała miejsce pierwsza odsłona wystawy której głównym zamierzeniem było porównanie stosunku do religii Czechów, Polaków i Słowaków. Pięcioro polskich artystów zebranych w zrywie pansłowiańskiego czynu społecznego stworzyło wyimaginowaną historię o czeskim papieżu. Przestrzeń galerii zamieniona została w heretycką świątynie, w której królowały obce Czechom patos i powaga.

20-go września w Małopolskim Ogrodzie Sztuki otworzy się kolejna odsłona wystawy Czeski Papież gdzie oprócz polaków będzie brać udział czwórka twórców ze Słowacji i Czech.

Mariusz Szczygieł w swojej książce Zrób sobie raj posługuje się zgrabnym opisem uczucia jakim statystyczny Polak darzy statystycznego Czecha. Porównał go mianowicie do obiektu pragnienia jakim dla dragqueen jest kobieta. Fakt. Patrząc z polskiej perspektywy na kulturę czeską, narzuca się fascynacja obcą tradycją, wspaniałym liberalizmem i wyzwolonym indywidualizmem. Jak wygląda to z punktu widzenia sąsiadów zza wschodniej granicy? Mógłbym zaryzykować nieco zgryźliwe porównanie do odwiedzin starej ciotki która stara się przedstawić niesfornym siostrzeńcom swoje konserwatywne racje. Przemycić pod płaszczykiem życzliwości odrobinę prawd i wartości. Historii, religii, symboli i idei, które dla Polaków stanowią rdzeń tradycji i kultury.

Analogie i różnice między Polakami, Czechami i Słowakami mają potencjał bycia nieskończoną kopalnią porównań i zestawień prowadzących do intrygujących wniosków. Wystawa prezentowana w Małopolskim Ogrodzie Sztuki jest propozycją przyjrzenia się naszym trzem narodom przez pryzmat religii.

Organizacja: Małopolski Ogród Sztuki
Wsparcie: Meet Factory
Kurator: Piotr Sikora
Artyści: Ewa Axelrad, Ada Karczmarczyk, Ladislav Babuščák, Anežka Hošková, Bartosz Kokosiński, Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič, Mateusz Okoński, Jakub Woynarowski

W dniu wernisażu o 20.00 odbędzie się performance Anežki Hoškovej i koncert Ady Karczmarczyk.

Czeski papież / Český papež
Wernisaż: 21 września 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 16 października 2014 roku
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz