TypoAktywni – Od typografii lat 90. do zaangażowanego projektowania

TypoAktywni, projekt łączący typografię miejską lat 90. i współczesne zaangażowane projektowanie rozpocznie się 27 września i potrwa do 31 października. Do zwiedzenia wrocławskiej wystawy zaprasza galeria Dizajn.

„TypoAktywni”, fot. Mateusz Kazula (źródło: materiały prasowe)

„TypoAktywni”, fot. Mateusz Kazula (źródło: materiały prasowe)

TypoAktywni to projekt łączący typografię miejską lat 90. i współczesne zaangażowane projektowanie.

Zarówno TypoPolo, czyli wernakularne projekty tworzone przez amatorów-przedsiębiorców w czasach zmiany ustrojowej, jak i dzisiejsza typoaktywność profesjonalnych dizajnerów (zwana typoaktywizmem) stawia sobie ten sam cel: przejęcie i ulepszenie ulic oraz placów polskich miast. Projekt TypoAktywni stawia szereg pytań związanych z projektowaniem i kulturą wizualną: o tożsamości wizualna miast, o zgubioną niedbale powojenną tradycję literniczą czy o zapomniany etos rzemieślnika-projektanta. Zastanawia się nad tym, czyj język wizualny i gust estetyczny rządzi w przestrzeni publicznej oraz pyta nie tylko o rolę projektanta i projektowania, ale także o jego odpowiedzialność: za i wobec czasów, w których żyje.

TypoAktywni składa się z wystawy prezentującej dokumentację i obiekty związane z wernakularną grafiką lat 90., zwaną TypoPolo oraz współczesne projekty graficzne zrealizowane przez projektantów tworzących nową miejską typografię. Projekt dopełniają badania typograficznej tożsamości Wrocławia, spotkania oraz warsztaty.

TypoPolo jest wizualnym symbolem czasów romantycznego przełomu, w których brało się sprawy w swoje ręce i każdy mógł być tym, kim chciał. Przez środowiska profesjonalnych grafików stylistyka ta postrzegana jest przede wszystkim jako przejaw nieudolności i złego gustu projektantów-amatorów. Rzadziej widzi się w nim formę języka wizualnego określonej przedsiębiorczej grupy społecznej, która działała i aktywnie przeprojektowywała swoje otoczenie w swoim czasie.

Pierwsza część ekspozycji prezentuje ten literniczy fenomen, który – mimo amatorszczyzny, kiczu i wulgarności – zawiera w sobie także autentyczność, prostolinijność i siłę. Na wystawę złożą się przykłady szyldów i napisów w formie oryginalnych obiektów i dokumentacji fotograficznej z Wrocławia, Łodzi i Warszawy.

Drugą część ekspozycji to zestaw współczesnych projektów inspirowanych grafiką uliczną i przykładów przedsięwzięć typoaktywistycznych, świadomie przybliżających nowe, pozaestetyczne obszary – kwestie społeczne i kontekst lokalny. Realizacje te wspierają małe rzemiosło. Wpływają także na odradzanie zagubionych tradycji i odnajdywanie miejscowej tożsamości wizualnej, jak chociażby działania grupy roboczej koordynowanej przez Mariana Misiaka, która współpracuje przy cyfrach taborowych wrocławskiego MPK.

Projektanci: Edgar Bąk, Tomek Bersz, Rafaela Drazic, Studio Fontarte (Magda i Artur Frankowscy), Kaja Gliwa, Jerzy Gruchot, Hakobo, Jakub Jezierski, Tymek Jezierski, Agata Korzeńska, Jarek Michalski, Marian Misiak, Olek Modzelewski, studio Moonmadness, Ola Niepsuj, PanTuNieStał (Justyna Burzyńska i Maciej Lebiedowicz), Nikodem Pręgowskim, studio Projektor, Zuzanna Rogatty, Maciej Sobczak, studio Temperówka (Justyna Kosińska i Maria Bukowska), Rene Wawrzkiewicz oraz wrocławscy typoaktywiści.
Autorzy zdjęć: Tomasz Bierkowski, Robert Chwałowski, Franciszek Cieślak, Elżbieta Dymna i Marcin Rutkiewicz, Michał Szlaga, Patryk Wiśniewski, Maciek Zych.
Wywiady i teksty: Aleksandra Jach, Katarzyna Słoboda, Marian Misiak, Agata Szydłowska, Kaja Stępkowska, Rene Wawrzkiewicz.
Kurator: Rene Wawrzkiewicz.
Projekt graficzny: Hakobo.

Wystawa TypoAktywni powstała we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie w maju i czerwcu 2014 roku odbyła się pierwsza odsłona projektu TypoPolo.

„TypoPolo”, fot. Elzbieta Dymna, Marcin Rutkiewicz (źródło: materiały prasowe)

„TypoPolo”, fot. Elżbieta Dymna, Marcin Rutkiewicz (źródło: materiały prasowe)

Wystawa TypoAktywni
Od 27 września do 31 października 2014 roku
Wernisaż: 27 września 2014 roku, godz. 19.00
Galeria Dizjan BWA Wrocław
ul. Świdnicka 2–4
Wrocław

Dodaj komentarz