Artyści na mieście – Topologie w Gdańsku

22 września w przestrzeni śródmieścia Gdańska rozpocznie się performans Topologie oparty na współpracy choreografów Annie Vigier i Francka Apertet z pięcioma polskimi tancerzami. Organizatorem jest CSW Łaźnia.

Performans „Topologie”, Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Performans „Topologie”, Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sceną dla Topologie jest określony obszar geograficzny miasta, jego sfera publiczna i społeczna. Miasto i widzowie staną się częścią eksperymentu poruszającego temat codziennych relacji i zależności w przestrzeni miejskiej. Polscy artyści codziennie przez 10 dni wyruszać będą w indywidualną podróż po mieście, pokonując codziennie identyczne trasy. Stopniowo zaczną wkraczać w porządek miasta, jego codzienną rutynę, pojawiając się tam gdzie toczy się codzienne życie. Wbrew temu co sugeruje tytuł projektu nie jest to tylko spektakl o topografii miasta lecz o tym jak warunkuje ona nasze zachowania. Artyści biorący udział w tym artystycznym eksperymencie aby przemierzyć swoją trasę będą musieli się zmierzyć z kształtami, nawierzchniami i fakturami, które na co dzień określają nasz byt: płoty, szyny tramwajowe, metalowe konstrukcje, znaki, zakazy, porzucone obiekty architektoniczne, dżungle blaszanych garaży czy zamknięte osiedla.

Celem projektu jest stworzenie psychogeograficznej mapy odwzorowującej aktualną dynamikę centrum Gdańska. Mnogość relacji przestrzenno-społecznych, która będzie miała miejsce w trakcie projektu, na bieżąco będzie wpływać na każdy jego kolejny kształt. Topologie jest próbą innego spojrzenia na miasto.

Les Gens d’Uterpan: Annie Vigier & Franck Apertet. Kolektyw artystów, choreografów Annie Vigier i Franck Apertet współpracuje pod nazwą Les Gens d’Uterpan od 1994 roku. W swoich działaniach badają normy współcześnie definiujące praktyki wystawiennicze i sztuki performatywne. Ich praktyka opiera się na eksperymencie.

Poszukują nowych sposobów prezentacji i interpretacji performansu. Ich prace prowokują działania określające ramy dla ciała performera. Współpracowali m.in. z takimi instytucjami jak White Box w Nowym Jorku, Tate Modern oraz Institute of Contemporary Arts w Londynie, Kunsthalle w Bazylei, Nam June Paik Art Center w Seulu.

Annie Vigier – urodzona w roku 1965, obecnie mieszka i pracuje w Paryżu. Gimnastyczka, uczyła się technik jogi, aby następnie rozpocząć karierę w dziedzinie tańca. Współpracowała z wieloma choreografami. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Dramatycznych w Konserwatorium w Chambéry we Francji.

Franck Apertet – urodził się w roku 1966, obecnie mieszka i pracuje w Paryżu. Wykształcenie zdobył w dziedzinie tańca i teatru. W swojej karierze zajmuje się stroną konceptualną oraz wykonawczą.

Artyści: Karolina Chromczak, Helena Ganjalyan, Zuzanna Kasprzyk, Jan Lorys, Kamil Wawrzuta

Projekt jest jednym z elementów Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska.

Topologie / program rezydencyjny
Performans odbędzie się w dniach od 22 września do 1 października 2014 roku
Przestrzeń śródmieścia Gdańska
Punkt informacyjny: ul. Mariacka 6-8, parter
Gdańsk

Dodaj komentarz