Roman Opałka – wystawa prac

26 września w warszawskiej Galerii Stalowej odbędzie się wernisaż inaugurujący wystawę prac Romana Opałki, jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych.

Roman Opałka, „Rysunek 33”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roman Opałka, „Rysunek 33”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie przygotowanej w Galerii Stalowa znajdą się mniej znane prace: obrazy, rysunki, gwasze, grafiki, plakaty i fotografie, powstałe w Warszawie przed wyjazdem artysty do Francji. Sytuują się, co prawda, poza najważniejszym cyklem Opałka 1965 /1 – ∞, stanowią jednak niezwykle ważne i ciekawe wprowadzenie do głównego dzieła. Bez nich obrazy liczone są właściwie niezrozumiałe.

Prezentowane prace stanowią część obszernej prywatnej kolekcji prac Romana Opałki, liczącej ponad 200 obiektów, która również jako całość znajduje się w ofercie Galerii Stalowa. Szczególnie cenne są fotografie dokumentujące powstawanie pierwszych obrazów liczonych w Warszawie, przekazane przez Romana jego bratu Henrykowi przed wyjazdem do Francji.

Uzupełnieniem prezentacji prac Opałki jest zespół autorskich, unikatowych fotogramów powstałych w pracowni artysty oraz na Biennale w Wenecji, wykonanych przez znakomitego fotografika z USA – Czesława Czaplińskiego.

Roman Opałka był jednym z najwybitniejszych polskich i światowych artystów XX wieku. Przeszedł do historii jako autor tzw. obrazów liczonych realizujących cykl Opałka 1965 /1 – ∞. Na aukcji Sotheby’s w 2010 r. trzy prace z tego cyklu zostały kupione za 713 250 funtów i była to wówczas najwyższa kwota, jaką zapłacono za pracę żyjącego polskiego artysty. Opałka zmarł w sierpniu 2011.

Roman Opałka – wystawa prac
Od 26 września do 31 października 2014 r.
Galeria Stalowa, ul. Stalowa 26
Warszawa

Dodaj komentarz