• 2014-09-16

Festiwal Kino Dzieci już we wrześniu

27 września w 15 miastach Polski rozpocznie się Festiwal Kino Dzieci. Jest to nowa inicjatywa prezentująca niepokazywane dotąd w kinach filmy dla dzieci.

Kadr z filmu „Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa” w reżyserii Marka Boreala i Thibaut Chatel, (źródło: materiały prasoweorganizatora)

Kadr z filmu „Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa” w reżyserii Marka Boreala i Thibaut Chatel, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program Kina Dzieci tworzy 50 tytułów: animacji, filmów aktorskich, krótkich i długich metraży. Podzielone zostały na sekcje tematyczne o: przyjaźni, wyzwaniach oraz relacjach z rodzicami. Oddzielny blok to prezentacja kina norweskiego, wzorcowego przykładu, jak kręcić mądre i atrakcyjne opowieści dla najmłodszych.

Wśród festiwalowych hitów są ekranizacje bestsellerowych norweskich książek Tora Åge Bringsværda i Anne G. Holt Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele oraz Kacper i Emma – ferie zimowe. Bohaterowie wspólnie stawiają czoła takim wyzwaniom, jak pierwszy dzień w przedszkolu czy wyjazd na ferie bez rodziców.

Holenderską kinematografię reprezentować będzie Niesforny Bram, uznany w Holandii za film 2012 roku. Anna van der Heide nakręciła niebanalną historia o trudnych relacjach łączących świat dzieci i dorosłych.

Familijne kino w najlepszym wydaniu przyjedzie z Republiki Południowej Afryki: Felix Roberty Durrant to opowieść o małym fanie jazzu, który marzy o karierze saksofonisty.

Na szczególną uwagę zasługują także animacje: magiczna Nocturna nakręcona w hiszpańsko-francuskiej koprodukcji przez Adrià Garcíę, Víctora Maldonado oraz nagradzany na międzynarodowych festiwalach francuski film Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa w reżyserii Marka Boreala i Thibauta Chatela. To mądra opowieść oswajająca dzieci z najtrudniejszymi tematami, jak odejście bliskiej osoby.

Pokazy będą odbywać się w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Bolesławcu, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Tczewie, Toruniu oraz Wągrowcu.

Festiwal Kino Dzieci
27 września–5 października 2014 r.
Organizator: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Dodaj komentarz