• 2014-09-16

IV Leica Street Photo – od ulicy do człowieka

Od 19 września w Leica Gallery Warszawa będzie można oglądać wystawę pokonkursową IV Leica Street Photo.

Fot. Adrian Jaszczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Adrian Jaszczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z prawie trzech tysięcy fotografii nadesłanych na konkurs Leica Street Photo jury wyłoniło dwadzieścia dwa zdjęcia.

Laureatami konkursu zostali: Adrian Jaszczak, Adrian Wykrota, Artur Pławski, Igor Pisuk, Klimanjaro Błażejewski, Krzysztof Bednarski, Krzysztof Wójcik, Lucia Pagano, Łukasz Czerniawski, Maciej Fuchs, Marcin Sudak, Marcin Urbanowicz, Marek Kruk, Mariusz Forecki, Monika Krzyszkowska, Robert Mainka, Wiktoria Wojciechowska, Wojciech Ryziński oraz Wojciech Fangrat.

Prace fotografów oceniło jury w składzie: Joanna Kinowska, kuratorka, Monika Chmielarz, fotoedytorka magazynu BLOW, Krzysztof Candrowicz, dyrektor Fotofestiwalu w Łodzi, Maciej Dakowicz, fotograf, Tomasz Kulbowski, fotograf, Maciek Nabrdalik, fotograf, agencja VII, Erik Vroons, redaktor naczelny GUP Magazine (NL), Wojtek Wieteska, fotograf.

Więcej o decyzji jury Joanna Kinowska:

To już cztery lata istnienia konkursu Leica Street Photo. W tym czasie wielu z naszych laureatów odniosło osobiste sukcesy, zdobyli prestiżowe i międzynarodowych nagrody. Niektórzy doczekali się indywidualnych i zbiorowych wystaw, także w naszej galerii, inni z uczestników zostali jurorami kolejnych edycji konkursu. Zmieniają się nie tylko uczestnicy ale zmienia się Street Photo. Wyniki tegorocznej edycji można by wręcz zatytułować: Over Street Photo lub jak niektórzy chcieli: More than Street Photo. Jak do tego doszło? Fotografia uliczna może być pojmowana bardzo szeroko, jako część fotografii humanistycznej, tej, która po prostu opowiada o człowieku. Może też być rozumiana bardzo wąsko – jako zdjęcia wprost z ulicy. Dobór jurorów w tegorocznej edycji konkursu gwarantował bardzo szerokie rozumienie tej definicji. Wydawcy i redaktorzy naczelni magazynów, kuratorzy, fotoreporterzy i fotografowie.

Konkurs Leica Street Photo ma już swoją czwartą odsłonę. Ewoluował jego zakres i tematyka, ale także zmieniają się oczekiwania widzów i uczestników. Ewoluuje zgodnie z tym, co zmienia się w samej fotografii ulicznej. Mniej jest zatem w tegorocznej edycji klatek odpowiadających definicji ścisłej street photo. Jest za to mnóstwo energii i emocji, czasem pojawia się więcej przestrzeni i momentu niedecydującego, czasu i rozleniwienia. Nigdy jednak nie brakuje człowieka, a zdarza się więcej nieoczywistych sytuacji. Fotografia uliczna przestała się karmić wirtuozerskimi kompozycjami, które tak bawiły oko, a idzie w znacznie ciekawszym kierunku: niedopowiedzenia, emocji, nieoczywistości. Fotografujący rzucają znacznie większe wyzwanie widzowi.

Poza wystawą pokonkursową laureaci mają zagwarantowaną publikację zwycięskich zdjęć w mediach partnerskich.

Wystawa pokonkursowa 4. Leica Street Photo
Wernisaż: 19 września 2014 roku, godz. 20.00
Wystawę będzie można oglądać do 5 października 2014 roku
Leica Gallery Warszawa
ul. Mysia 3
Warszawa

Dodaj komentarz