Amir Or w Krakowie: Pochodzę z wielu miejsc

16 września o godz.17.00 w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbędzie się spotkanie z izraelskim poetą Amirem Orem zatytułowane Pochodzę z wielu miejsc.

„Pochodzę z wielu miejsc” – spotkanie z Amirem Orem (źródło: materiały prasowe)

„Pochodzę z wielu miejsc” – spotkanie z Amirem Orem (źródło: materiały prasowe)

Amir Or jest autorem 11 tomów poezji w języku hebrajskim oraz laureatem wielu izraelskich oraz międzynarodowych nagród poetyckich. Jego wiersze, w tłumaczeniu na ponad 40 języków, publikowane były w licznych antologiach, pismach literackich, a także w 18 książkach w Europie i Ameryce. W języku polskim ukazały się dotąd dwa tomy poezji Ora: Wiersz, wydany w 2006 roku przez olsztyńskie Wydawnictwo Portret, a będący przekładem poematu Szir z 1996 roku, oraz wybór Twarze, który ukazał się w lipcu w gołdapskim Wydawnictwie Z bliska. Oba tomy opracowała i przełożyła Beata Tarnowska. Poezja Ora, również w tłumaczeniu Beaty Tarnowskiej, była prezentowana na łamach takich pism literackich, jak Literatura na Świecie (2005), FA-art (2002), Portret (1998) oraz rzeszowska Fraza (1999, 2002, 2010).

Spotkanie zatytułowane Pochodzę z wielu miejsc dotyczyć będzie obrazu różnych miejsc i kultur, jakie odegrały znaczącą rolę w biografii i twórczości poety. W wywiadzie, opublikowanym w 2005 roku na łamach Literatury na Świecie, Or powiedział:

Na polskich cmentarzach leżą prochy moich przodków, z Polską wiążą się ich dzieje, ich kultura. Boję się, być może, uczucia, iż jest mi ona przedziwnie bliska, jak zapomniana duchowa ojczyzna. […] Polska jest dla mnie tajemnicą, krajem utraconych wspomnień, wielowiekowej historii moich przodków. […] Czułem, że przyciągała mnie, choć do tej pory nie odpowiedziałem na jej wołanie. Skoro jedynie poezja może być dla mnie mostem, postanowiłem, że pojadę do Polski tylko jako poeta.

Rozmowę poprowadzi tłumaczka Beata Tarnowska, która jest literaturoznawcą i profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Spotkanie tłumaczone będzie z języka angielskiego na język polski przez poetkę, Krystynę Lenkowską. Krakowskie spotkanie jest jednym z czterech, jakie odbędą się w czasie pierwszej wizyty Amira Ora w Polsce.

Pochodzę z wielu miejsc – spotkanie z izraelskim poetą Amirem Orem
16 września 2014 roku, godz. 17.00
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie

Dodaj komentarz