• 2014-09-15

W drodze do Jah

26 września do kin wchodzi film dokumentalny W drodze do Jah. Jest to opowieść o dwójce muzyków reggae z Europy, którzy odbywają podróż na Jamajkę, aby odnaleźć sens życia.

Kadr z filmu „W drodze do Jah”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „W drodze do Jah”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gwiazdy muzyki reggae Gentleman i Alborosie zabierają nas w przepełnioną energią i rytmami podróż na Jamajkę, pokazując piękno i bogactwo jamajskiej muzyki i kultury. Pojechali tam w poszukiwaniu sensu życia, którego nie mogli odnaleźć w konsumpcyjnej kulturze Zachodu.

Znaleźli go na pełnej kontrastów i magii Jamajce. Pozwoliła im ona zrozumieć, czym jest wolność dla współczesnego człowieka, przeciwko czemu się on buntuje i w jaki sposób radzi sobie w obcym, choć fascynującym dla siebie kraju, który staje się dla niego nową ojczyzną.

W trakcie tej niesamowitej filmowej podróży po Jamajce poznajemy również profesor Carolyn Cooper, analizującą w sposób naukowy polityczną i kulturalną sytuację na wyspie, Jacka Radicsa, odkrywającego zaskakującą prawdę o reggae, jak również jamajską wokalistkę Terry Lynn, pokazującą codzienne życie na ulicach gett w Kingston, daleko odbiegające od pocztówkowych obrazów karaibskiej wyspy.

Jak się okazuje muzyka jest na Jamajce sposobem walki z przemocą, seksizmem i biedą, a ruch rastafarian to coś więcej niż tylko wiara – to sposób na przetrwanie w rzeczywistości, która nie oferuje bogatych perspektyw i wymaga ciągłej walki o przetrwanie.

W drodze do Jah to przepełniony muzyką energetyzujący muzyczny film dokumentalny, w którym pochwała życia, optymizm i energia mieszają się z prawdziwymi obrazami Jamajki. Opowiada o fenomenie muzyki reggae, widzianej oczami jej dwóch najsłynniejszych wykonawców. Zadaje też pytanie, czym tak naprawdę jest utopia i wolność, na czym polega przekraczanie kultur i jakie niesie to ze sobą konsekwencje. Film jest również szczerym, wnikliwym i krytycznym spojrzeniem na Jamajkę, daleko odbiegającym od turystycznych klisz.

W drodze do Jah
Premiera: 26 września 2014 r.
Dystrybucja: Against Gravity

Dodaj komentarz