Grzegorz Klaman z Infekcją w Gorzowie Wlkp.

Od 13 września w Galerii Sztuki Najnowszej MOS w Gorzowie Wlkp. można oglądać wystawę prac Grzegorza Klamana pt. Infekcja.

Autor pracy: Grzegorz Klaman (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Grzegorz Klaman (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest zorganizowana poprzez prace wywołujące niepokój, stan zagrożenia i lęk. Stany emocjonalne są nieokreślone i niezdefiniowane, co jeszcze bardziej potęguje niepokój. W pracy Bojaźń i Drżenie, tytuł instalacji został zaczerpnięty z tekstów duńskiego filozofa Sørena Kierkegaarda dotyczących rozważań nad granicami religijnego poświęcenia (fanatyzmu?), których rozumowo nie jesteśmy w stanie bezkonfliktowo rozwikłać.

W kontekście współczesnych fundamentalizmów religijnych przemyślenia Kierkegaarda nabierają niezwykle aktualnego znaczenia. U niego ogromne, nie do zniesienia napięcie religijne (bojaźń i drżenie) koncentruje się i rozgrywa wewnątrz nas – w naszej jaźni. Współczesne napięcie religijne zamienia się w zewnętrzną agresję w teologiczne zawieszenie etycznego, a agresja w ideologię i bezwzględną wojnę.

Bez filozofii Kierkegaarda bez jego bezkompromisowości nie byłoby śmierci boga Friedricha Nietzsche’go, nie byłoby psychoanalizy Sigmunda Freuda a bez konsekwencji ich myśli nie byłoby współczesnej zachodniej tolerancji religijnej i swobody wypowiedzi artystycznej.

Klęczące pod ścianą postaci nakryte czarnymi chustami, monotonnie uderzają głową w ścianę. Ich zachowanie przypomina stan obezwładniającej histerii, napięcia i potrzebę jego rozładowania. Może widzimy trans lub religijne uniesienie, pełnie koncentracji, alienującą medytację?

W pracy wideo Blow Up #1, której tytuł odnosi się do słynnego filmu pod tym samym tytułem (1966) Michelangelo Antonioniego. Jest to historia fotografa odkrywającego mimo woli cos niespodziewanego i niepokojącego podczas robienia zdjęć w parku, coś co wydaje się być dowodem ewentualnej zbrodni w tym sielankowym otoczeniu. Video Klamana dzieje się w pełnym słońcu, środku dnia w regularnej przestrzeni kampusu. Jego uporządkowana architektura wykreowanego ładu, skrywa (zawiera bezwiednie) nieujawnione potencjalne stany nierównowagi i zdawało by się niczym nieuzasadnionego niepokoju.

Cisza, opustoszała przestrzeń, po której porusza się obserwator (kamera) ujawnia mimowolnie leżące ciała, w bezładnych pozach, w nieokreślonym stanie; nieprzytomne, chore, martwe, śpiące? Pozostawione w rożnych miejscach ciała, którymi nikt z niewielu widocznych ludzi się nie interesuje, również obserwator (kamera) nie koncentruje na nich uwagi. Współuczestnicząc jako widz za pośrednictwem kamery, wzmacniamy stan mimowolności nieadekwatności, zawieszenia, przemieszczenia. Odniesienia do znanych z kina lub masowej wyobraźni obrazów mają widzowi zapewnić chybotliwy punkt odniesienia, tylko po to aby za chwilę go utracił stając przed instalacją (Rewolucja u bram) lub przed (Czarnym Orłem) godłem Polski, które wiotkie i płynne nie stanowi o godności i pewności państwa a raczej wciąga nas w bezforemność znaku. Tracący stabilność kształt, traci tym samym swoją oczywistą rozpoznawalną funkcję jawi się niczym zainfekowany ptak roznoszący nieznanego wirusa.

Kurator Galerii Sztuki Najnowszej: Romuald Kutera

Grzegorz Klaman, Infekcja
Wernisaż: 13 września 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 19 października 2014 roku
Galeria Sztuki Najnowszej MOS w Gorzowie Wlkp.

Dodaj komentarz