• 2014-09-13

Ida Kamińska – wystawa w 115. rocznicę urodzin

Wystawa z okazji 115. rocznicy urodzin Idy Kamińskiej, patronki Teatru Żydowskiego w Warszawie rozpocznie się 15 września i potrwa do 15 października.

Ida Kamińska jako „Matka Courage”, fot Franciszek Myszkowski, 1967 (źródło: materiały prasowe)

Ida Kamińska jako „Matka Courage”, fot Franciszek Myszkowski, 1967 (źródło: materiały prasowe)

Od 15 września  w Teatrze Żydowskim w Warszawie zobaczymy wystawę, która ma na celu przedstawienie najważniejszych i najbardziej charakterystycznych kreacji aktorskich Idy Kamińskiej. Zaprezentowane zostaną wybrane zdjęcia i oryginalne kostiumy, w których występowała na deskach Teatru Żydowskiego oraz film Jej Teatr, przybliżający postać wybitnej osobowości, jaką była Ida Kamińska.

Wystawa będzie czynna we foyer Teatru Żydowskiego w godzinach pracy teatru. Oficjalne otwarcie nastąpi 19 września o godz. 18.30, a poprowadzi je wybitna historyczka teatru i pasjonatka teatru żydowskiego, prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska.

Ida Kamińska (1899–1980) – córka Estery Rachel Kamińskiej, matki teatru żydowskiego i Abrahama Kamińskiego, aktora i reżysera. Po rodzicach odziedziczyła talent i zdolności organizacyjne. Jako dziecko aktorskie występowała na scenie już od 6 roku życia. Później była nie tylko aktorką, ale reżyserowała i tłumaczyła sztuki teatralne, spełniała się jako pedagog i autorka tekstów dramatycznych. Przez całe życie organizowała swój teatr – początkowo kierowała zespołami wędrownymi, by po wojnie objąć dyrekcję Państwowego Teatru Żydowskiego w Warszawie. W swojej karierze teatralnej wystąpiła w blisko 150 rolach. W 1968 r. zdecydowała się opuścić Polskę i wyemigrowała do USA, gdzie mieszkała aż do śmierci.

Wystawa z okazji 115. rocznicy urodzin Idy Kamińskiej
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich
Plac Grzybowski 12/16
Warszawa

Dodaj komentarz