Startują Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego

Już we wtorek, 16 września ruszają XXII Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego w Krakowie/Lanckoronie. Warsztatom, podczas których twórcy animacji będą doskonalić swoje umiejętności, towarzyszyć będą projekcje filmowe i wykłady zaproszonych gości.

Gil Alkabetz – „Rubicon”, kadr (źródło: materiały prasowe)

Gil Alkabetz – „Rubicon”, kadr (źródło: materiały prasowe)

18 września o godzinie 18.00 będzie miała miejsce ceremonia otwarcia Warsztatów, połączona z pokazem filmów Gila Alkabetza. To izraelski twórca animacji, choć obecnie pracuje i wykłada w Niemczech. Jest laureatem między innymi Srebrnego Smoka Krakowskiego Festiwalu Filmowego czy zdobywcą nagrody za najzabawniejszy film na festiwalu w Annecy. Szerszej publiczności jest znany jako twórca animowanej czołówki do filmu Biegnij, Lola, biegnij Toma Tykwera.

21 września o godzinie 17.00 Zbigniew Żmudzki zaprezentuje filmy wyprodukowane przez Studio Se-Ma-For. Będzie to okazja do zobaczenia nagrodzonej Oscarem animacji Piotruś i wilk oraz filmu pokazującego kulisy jej realizacji, a także animacji IchthysDanny Boy i Miasto płynie. Natomiast 22 września o 9.00 rano zapraszamy najmłodszych do obejrzenia kilku odcinków animowanego serialu Parauszek.

Animacje stworzone podczas ubiegłorocznych Warsztatów będzie można zobaczyć 20 września o godzinie 17.00. Wszystkie projekcje odbędą się w Gminnym Ośrodku Kultury w Lanckoronie.

Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego kierowane są głównie do młodych artystów i studentów, przygotowujących się do startu zawodowego, opracowujących koncepcje filmów debiutanckich, uzupełniających swoje profesjonalne umiejętności lub realizujących części filmową.

Warsztaty są odpowiedzią na potrzeby, oczekiwania twórców, przygotowujących się do profesjonalnej działalności w zakresie filmu animowanego. Celem Warsztatów jest uzupełnianie umiejętności i doświadczeń młodych twórców, zajmujących się filmem animowanym. Działania takie wspomagają ich start i rozwój artystyczny. Stwarzają warunki do przygotowania i realizacji projektów oraz inicjują produkcję i dystrybucję.

Warsztatami od początku ich istnienia kieruje Jerzy Kucia – twórca filmów animowanych, laureat licznych międzynarodowych nagród i autor szeregu inicjatyw w tej dziedzinie. Dotychczas odbyło się już XXI edycji Warsztatów, w których wzięli udział uczestnicy z ponad stu krajów. Niejednokrotnie zresztą rosnące zainteresowanie warsztatami i liczba chętnych przewyższała kilkakrotnie możliwości organizacyjne.

XXII Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego
Od 16 do 25 września 2014 roku
Gminny Ośrodek Kultury Lanckorona

Dodaj komentarz