• 2014-09-13

Studium Fotografii ZPAF w 13. odsłonie

Od 12 września Starej Galerii ZPAF można oglądać XIII Doroczną Wystawę Studium Fotografii ZPAF. Ekspozycja jest owocem i podsumowaniem rocznej pracy słuchaczy roku podstawowego i warsztatowego. Pracy, która opiera się na licznych ćwiczeniach fotograficznych, warsztatach i wykładach, czy wspólnym analizowaniu obrazu pod okiem doświadczonych wykładowców.

Fot. Ela Chabierska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Ela Chabierska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystkie te elementy mają rozbudzić w adeptach wrażliwość i spowodować rozumienie zasad, jakie kierują budowaniem przekazu wizualnego. Bo fotografia to nie tylko zatrzymywanie chwil, ani czysta kreacja. Fotografia jest przede wszystkim rozmową pomiędzy autorem a widzem. W końcu nie tworzymy zdjęć do szuflady. Organizatorzy chcą pokazywać je publiczności, wywrzeć na niej określone wrażenie, słowem w sposób świadomy przekazujemy własną wizję świata, indywidualny komentarz do zdarzeń.

W dzisiejszych czasach język komunikacji wizualnej zdaje się być zjawiskiem o charakterze globalnym. To fakt, który niewątpliwie wpływa na ogromy boom jaki przeżywa współczesna fotografia, a wraz z nią szybko rozwijające się środki masowego przekazu. Świat nie stoi w miejscu, zmieniają się narzędzia jakimi się posługujemy, zachowania społeczne i mody. W czasach zalewu obrazów i pozornej łatwości fotografowania trzeba głośno powtarzać, że edukacja fotograficzna jest wciąż bardzo potrzebna. Fotografujący ma całe spektrum środków do tworzenia i rejestracji obrazu – od camery obscury ukrytej w pudełku zapałek, poprzez wielki format, klasyczne techniki produkcji i obróbki obrazu, po tablety, aparaty cyfrowe, komórkowe… Fotografujący musi umieć poruszać się po tym gąszczu technicznych możliwości nie zapominając o wartości podstawowej i niepodważalnej – o treściowej zawartości obrazu, jego wartości artystycznej oraz umiejętności budowania czytelnego przekazu.

Prezentowana w przestrzeni Starej Galerii XIII Doroczna Wystawa Słuchaczy Studium Fotografii ZPAF to dla części osób debiut – pierwsza w życiu publiczna prezentacja prac i pierwsze spotkanie z żywą publicznością, komentarzami i ocenami. Na wystawie zostaną pokazane prace wykonane w różnych technikach, zapisane na różnorodnych materiałach, będące realizacjami zaliczanymi do wielu gatunków fotografii. Bogactwo treści i formy wynika z tego, że szkoła pielęgnuje indywidualność słuchaczy, nie ogranicza ich kreatywności poprzez narzucanie określonych technik, tematów czy gatunków.

– Kurator wystawy Anna Wolska

Organizator: Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Warszawski

XIII Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAF
Wernisaż: 12 września 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 30 września 2014 roku
Stara Galeria ZPAF
ul. Plac Zamkowy 8
Warszawa

Dodaj komentarz