Pierwszy w Polsce Festiwal Tkanin jesienią w Concordia Design

Od 14 do 16 listopada w Concordia Design w Poznaniu odbędzie się pierwszy w Polsce Festiwal Tkanin. Premierowa edycja Festiwalu nosi nazwę Konteksty łącząc różne obszary, w których tkaniny grają główną rolę.

Aleksandra Gaca „Architextiles” (źródło: materiały prasowe)

Aleksandra Gaca „Architextiles” (źródło: materiały prasowe)

W programie specjalnie zaprojektowana wystawa, warsztaty, panele edukacyjne i dyskusje z ekspertami, rodzinna niedziela dla dzieci, kuratorskie oprowadzanie, działania w przestrzeni miejskiej.

Festiwal to ludzie – dlatego też twórczyni i pasjonatka tkanin Małgorzata Bernady zaprosiła ekspertów, którzy będą dzielić się swoim doświadczeniem, m.in.: Aleksandrę Gacę – projektantkę tekstyliów i tkanin, dr Dorotę Taranek prezentującą swoje żakardy i ręcznie malowane jedwabie w galeriach w Polsce i za granicą, przedstawicieli najlepszych światowych marek tkanin. Wydarzeniem Festiwalu będzie także art performance francuskiego duetu ID Textile, który za pomocą obrazu i muzyki ożywia tkaniny pokazując swoje spektakle na całym świecie.

Tkanina to cicha bohaterka każdego dnia, widoczna, ale nieuświadomiona obserwatorka codzienności, szara eminencja designu. Pomysł na stworzenie Festiwalu Tkanin powstał z potrzeby pokazania potencjału polskiej tradycji tekstylnej oraz światowych trendów i możliwości projektowych oraz użytkowych, jakie na co dzień stwarza tkanina. Główną ideą tego wydarzenia jest wymiana doświadczeń między użytkownikami tkanin, jej producentami i projektantami. Pomimo swojego profesjonalnego charakteru wydarzenie zaangażuje nie tylko tych, którzy świat tkanin i designu znają od kuchni. Program zbudowano w taki sposób, aby uruchomić przestrzeń miejską – w końcu tkanina uczestniczy w codzienności absolutnie każdego z nas.

Ambicją organizatorów jest włączenie w to wydarzenie innych miejsc związanych z sztuką, designem czy historią włókiennictwa. Podczas trwania Festiwalu tkanina silnie zaznaczy swoją obecność w spotkaniu przy kawie w restauracji, natkniemy się na nią w muzeum, w parku, a nawet w salonie samochodowym.

Temat tegorocznego festiwalu – Konteksty – pokazuje różne oblicza, w których pojawia się codziennie tkanina. Oprócz uczestniczenia w codzienności: obicia kanap, tekstyliów czy ubrań tkanina może stać się zaskakującym tworzywem twórczym, ciekawym pomysłem na stworzenie nowej marki, a nawet skutecznym narzędziem marketingowym. Wydzielono kilka obszarów tematycznych, wokół których skupiać się będą panele dyskusyjne, spotkania z ekspertami, debaty, wystawa, warsztaty oraz działania artystyczne.

  • Tkanina codzienna – niewidzialny uczestnik życia
  • Nowe spojrzenie na dekoracyjny aspekt tkanin – pokazanie różnych kontekstów, kolorów, funkcji i struktur
  • Możliwości stylizacyjne tkaniny – zmiana rzeczywistości
  • Wpływ tkaniny na otoczenie – tkanina jako plastyczny budulec
  • Trzeci wymiar tkaniny – współczesna interpretacja tkaniny
  • Tkanina jako środek artystycznego wyrazu – inspiracje
  • Skuteczne narzędzie marketingowe – tkanina i jej wpływ na pozycjonowanie i wartość przedmiotów lub usług.

Festiwal Tkanin Concordia Design
Od 14 do 16 listopada 2014 roku
Concordia Design
Poznań

Dodaj komentarz