• 2014-09-12

Festiwal Kamera Akcja | Pełna wersja Nimfomanki i Room 237

Od 9 do 12 października w Łodzi odbywać się będzie Festiwal Kamera Akcja. W programie znalazły się m.in. projekcja filmu Room 237 będącego interpretacją Lśnienia Stanleya Kubricka oraz pełna, niecenzurowana wersja Nimfomanki.

Plakat Festiwalu Kamera Akcja, (źródło: materiały prasowe organzatora)

Plakat Festiwalu Kamera Akcja, (źródło: materiały prasowe organzatora)

Czym naprawdę jest Lśnienie? Opowieść o Holokauście, zagładzie Indian, próba zdemaskowania rządowej mistyfikacji jaką było lądowanie na Księżycu? Lśnienie Stanleya Kubricka po przeszło 30 latach po premierze nadal elektryzuje jego entuzjastów. Wynikiem tej fascynacji jest film wyreżyserowany przez Rodneya Aschera.

Twórcy Room 237 zabierają widzów do krętych korytarzy hotelu Overlook, aby prześledzić ukryte wskazówki interpretacyjne, które Stanley Kubrick miał umieścić w swoim dziele. Pokój 237 to znakomity przykład, w jaki sposób na wielu poziomach można dokonywać interpretacji filmu, ale także w jaki sposób można uprawiać krytykę filmową w bardziej nowoczesnej formie, która sama w sobie staje się dziełem filmowym.

Kiedy do kin trafiła skrócona, ocenzurowana wersja Nimfomanki, Lars von Trier prowokacyjnie tłumaczył, że pracowała nad nią jego montażystka, a on sam nawet jej nie oglądał. Reżyser nieustająco prowokujący widzów, stworzył przenikliwe erotyczne arcydzieło – film, który podzielił widownię na entuzjastów i krytyków oburzonych tym, że przekroczone zostały granice tego, co wolno pokazywać na ekranie.

Widzowie 5. Festiwalu Kamera Akcja zobaczą erotyczne arcydzieło reżysera w pełnej, nieocenzurowanej, dłuższej o prawie dwie godziny wersji.

5. Festiwal Kamera Akcja
Od 9 do 12 października 2014 r.
Łódź

Dodaj komentarz