László Fehér i Roman Lipski – narracja i emocjonalizm

Od 12 września w łódzkim Atlasie Sztuki można oglądać wystawę prac László Fehéra i Romana Lipskiego.

Wystawa László Fehéra i Romana Lipskiego, Atlas Sztuki w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa László Fehéra i Romana Lipskiego, Atlas Sztuki w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość László Fehéra – wybitnego węgierskiego artysty, w Polsce jest praktycznie nieznana. Na Węgrzech László Fehér należy do najbardziej znanych artystów, w 1990 roku reprezentował Węgry na 44. Biennale Sztuki w Wenecji, zaś jego prace były prezentowane na dziesiątkach wystaw indywidualnych i zbiorowych w swoim rodzimym kraju i poza jego granicami. Prace artysty znajdują się w wielu międzynarodowych kolekcjach sztuki współczesnej na całym świecie. Artysta ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Budapeszcie w 1976 roku (dyplom w pracowniach prof. Lajosa Szentiványi i prof. Ignáca Kokasa).

Twórczość Romana Lipskiego była prezentowana w czerwcu 2010 roku. Jego indywidualna wystawa w Atlasie Sztuki cieszyła się zainteresowaniem widzów i krytyki, pomimo tego, że artysta wówczas nie był w Polsce specjalnie znany, a w zasadzie był nieznany. Polski widz mógł zobaczyć ponownie w Atlasie Sztuki prace Romana Lipskiego w październiku 2011 roku podczas zbiorowej wystawy prezentującej fragment Kolekcji Marxa przygotowanej wspólnie z Hamburger Bahnhof Museum. László Fehér i Roman Lipski pierwszy raz spotkali się w Łodzi w miniony wtorek, pomimo tego, że obu artystów w Niemczech reprezentuje ta sama monachijska galeria Sophisticated.

W związku z wystawą, jak zawsze, organizatorzy przygotowali katalog. W jednym z publikowanych w katalogu tekstów Magdalena Lewoc z Muzeum Narodowego w Szczecinie zauważa, że: obaj są znakomitymi malarzami, posługującymi się perfekcyjnie malarskim warsztatem i obaj wypracowali indywidualną formułę obrazu w oparciu o charakterystyczny dla siebie repertuar ikonograficzny oraz że:

związek pomiędzy Fehérem a Lipskim ma raczej emocjonalny niż formalny charakter, tworzy go surrealna widmowość obrazów, niepokojąca relacja pomiędzy postaciami i obiektami pojawiającymi się na płótnach a ich otoczeniem, poetyka malarskiej przestrzeni.

Kuratorka wystawy Agata Mendrychowska w swoim tekście zwraca naszą uwagę, że:

tym, co łączy wrażliwość obydwu artystów jest wyczucie tego, co wzbudza niepokój, co niesamowite, związane z przemijaniem czasu, pamięcią. Elementem, który buduje wystawę jest jednak kontrast. Emocjonalne i dramatyczne obrazy Romana Lipskiego uzupełniają się wzajemnie na wystawie z narracyjnym i zrównoważonym malarstwem László Fehéra.

László Fehér i Roman Lipski
Wernisaż: 12 września 2014 roku, godz. 19.00
Atlas Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz