• 2014-09-12

Wratislavia Cantans | XVIII-wieczne pianoforte i kantaty Beethovena

12 i 13 września odbędą się najświetniejsze koncerty festiwalu Wratislavia Cantans. Kristian Bezuidenhout zagra utwory W. A. Mozarta i J. Haydna na autentycznym pianoforte z czasów wiedeńskich klasyków, a uczestnicy 39. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej zaśpiewają mało znane kantaty Beethovena.

Kristian Bezuidenhout, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kristian Bezuidenhout, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pochodzący z RPA, 35-letni Bezuidenhout jest dziś może największą gwiazdą wykonawstwa na historycznych fortepianach – uczeń m.in. Malcolma Bilsona, występuje na najważniejszych estradach z najważniejszymi zespołami i dyrygentami, a jego kolejne płyty zdobywają nagrody krytyki (Preis der Deutschen Schallplattenkritik, Diapason Découverte, Caecilia Prize, Edison Award, International Classical Music Awards ICMA oraz dwukrotnie Echo Klassik.

Jeśli można mówić o gwiazdach na Wratislavii Cantans, to Bezuidenhout świeci pośród nich pierwszą jasnością. W programie koncertu repertuar idealny dla pianisty i jego pianoforte: Sonaty B-dur (KV 570) i c-moll (KV 457) oraz Rondo a-moll (KV 511) Wolfganga Amadeusa Mozarta, oraz Sonata C-dur (Hob. XVI:48) i Wariacje f-moll Un piccolo Divertimento (Hob. XVII:6) Josepha Haydna.

Intrygujący będzie też drugi z koncertów: dwie kantaty Beethovena, na śmierć cesarza Józefa II i na koronację Leopolda II. Wiedeński klasyk nie kojarzy się z tym gatunkiem, ponieważ obie kantaty należą do dzieł bardzo wczesnych, do których sam kompozytor nie przywiązywał wagi. Nie oznacza to jednak, że są to dzieła mierne – wręcz przeciwnie, kantaty były pierwszymi poważnymi pracami Beethovena.

Był z nich wówczas tak dumny, że zaprezentował je przejeżdzającemu przez Bonn Haydnowi. Inwencja i siłą Kantaty Pogrzebowej zrobiła na Haydnie tak mocne wrażenie, że zaproponował on 20-letniemu Beethovenowi, aby został jego uczniem.

Obie cesarskie kantaty wykonają uczestnicy corocznie organizowanego przy okazji festiwalu Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej, z udziałem NFM Leopoldinum Orkiestry Kameralnej pod dyr. Benjamina Bayla.

Recital Kristiana Bezuidenhouta
12 września 2014 r., godz. 21.30
13 września 2014 r., godz. 18.00
budynek Starej Giełdy, pl. Solny 16
Wrocław

Kantaty Beethovena
12 września 2014 r., godz 19.00
Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudzkiego 19
Wrocław

Dodaj komentarz